Náměty na zlepšení zóny Březohorského sídliště: od občanů jich přišlo na 7 desítek

0 0 0

Tisková zpráva 12. 5. 2015

Město Příbram v letošním roce dokončí realizaci Integrovaného plánu rozvoje města pro zónu Březohorského sídliště (IPRM). Zbývá dočerpat dotaci ve výši cca 31,5 mil. Kč. Většina této částky bude použita na rekonstrukce několika ulic, jejichž oprava je naplánována od června do listopadu. Na tyto rekonstrukce však nebudou pravděpodobně využity veškeré volné prostředky, dle aktuálních propočtů je možnost připravit ještě projekt s náklady cca 6 mil. Kč.  A právě zde se v průběhu dubna otevřel prostor pro občany a jejich nápady. Na výzvu radnice, jak by šlo okolí, ve kterém občané žijí, vylepšit, přišlo přes 70 námětů.

Zaslané náměty byly pečlivě vyhodnoceny. Hned na začátku byly vyřazeny náměty nacházející se mimo zónu IPRM a také náměty, jejichž realizace by zasahovala do projektů, které se nacházejí v tzv. období udržitelnosti a které by případně vyžadovaly souhlas poskytovatele dotace se změnou v projektu. „Ty jsme museli vyřadit z důvodu časového hlediska. Bylo by nutné náměty posoudit, podat žádost, vyčkat stanoviska poskytovatele dotace a v případě nesouhlasného stanoviska by bylo již málo času na zpracování náhradního projektu,“ uvedl v této věci Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbrami.

Dále byly vyřazeny náměty vyžadující vydání stavebního povolení, a to také z důvodu časového hlediska – lhůta pro vydání a následné nabytí právní moci stavebního povolení je cca 2 měsíce. „Nejvíce námětů vyžadujících stavební povolení se týkalo vybudování parkovacích míst, popř. rozšíření komunikací. Žádost o výše zmíněnou dotaci pro zónu Březohorského sídliště lze podat jen do 15. července, vyřídit všechny náležitosti, od zpracování projektové dokumentace až po vydání stavebního povolení, bychom nestihli,“ vysvětluje dále vedoucí odboru řízení projektů a dotací Ing. Jaroslava Poláková a dodává, že vyřazeny byly také náměty nesplňující podmínky dotace, např. zřízení kavárny, rekonstrukce sochy apod. Dotace se mohou čerpat pouze na revitalizaci veřejného prostranství.

Ze zbylých námětů, použitelných pro projekt zóny Březohorského sídliště a vyhovujících podmínkám dotace, bylo navrženo realizovat tyto tři části:

I.) Úpravy parku před gymnáziem v ulici Legionářů a řešení jeho centrálního prostoru, včetně rekonstrukce dlažby. Navrhlo se osazení nových laviček a nového veřejného osvětlení. Měla by být také upravena zeleň – nová výsadba keřů. Do plochy parku je navrženo doplnit zábavné a cvičební prvky – pétanque a cvičební prvky pro dospělé. V zeleni poblíž aquaparku by mělo být vybudováno hřiště s prvky k posilování. „V námětech se objevily nápady na úpravu parčíku před gymnáziem a námět na vybudování street workoutového hřiště. Obdrželi jsme i konkrétně zpracovanou nabídku v několika variantách – sestavy k posilování; hřiště pro seniory; hřiště pro větší děti, venkovní posilovací hřiště či hřiště na pétanque,“ chválila občany za jejich aktivitu Ing. Poláková.

II.) Dvůr mezi ul. Obránců míru a ul. Kutnohorská – navrženo instalovat herní prvky pro děti i pro dospělé a lavičky. „V námětech se objevila tato lokalita dvakrát s žádostí přidat nové prolézačky, příp. rekonstruovat dětské hřiště a přidat lavičky. Náměty na vybudování nových hřišť pro děti přišly od občanů v cca pěti různých jiných lokalitách. Dvůr mezi ul. Obránců míru a ul. Kutnohorská je velmi prostorný, proto je právě tento doporučen k realizaci,“ vysvětluje Ing. Jaroslava Poláková.

III.) Instalace drobného mobiliáře (menší herní prvky – např. pružinová houpadla, lavičky, odpadkové koše) v zóně Březohorského sídliště. „V námětech se objevily tipy na instalaci herních prvků pro děti, laviček, odpadkových košů. Tyto herní prvky by mohly být, v případě dostatku financí, instalovány i v lokalitách přímo zaslaných v námětech, tj. mezi ul. Mostecká a Sokolovská – před čp. 133 a 138, pod drogerií na náměstí 17. listopadu, ul. Březohorská čp. 452, 453,“ uvedla dále Ing. Poláková s vysvětlením ke všem částem projektu, že dle „volných“ financí v IPRM by měla být prioritně realizována část I., poté část II., event. doplňkově část III. Bude tedy záležet na výsledné ceně zakázky, která vzejde z výběrového řízení.

„Všem občanům, kteří nám zaslali své nápady a připomínky, velice děkujeme. Vybrali jsme ty, které jsou z hlediska poskytnutí dotace skutečnitelné. Nevyužité náměty byly předány příslušným odborům městského úřadu k posouzení a uložení do tzv. zásobníku projektů pro jejich pozdější případné využití,“ uvedl na závěr starosta města Příbram Ing. Jindřich Vařeka.

Pavlína Svobodová
tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I

tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 



Počet zobrazení: 3346 | Aktualizováno: 12. 05. 2015