Příbramský betlémář Ján Chvalník získal titul Mistr rukodělné výroby

0 0 0

Tisková zpráva 5.12.2014

Letošní zahájení výstavy Příbramských betlémů bylo spojeno se slavnostním předáním titulu Mistr tradiční rukodělné výroby. Tímto titulem oceňuje Středočeský kraj lidové řemeslníky za jejich dovednost, zručnost a znalost postupů a technologií, zvláště u těch řemesel, kterým hrozí zánik. Titul byl pro rok 2015 včera udělen známému příbramskému řezbáři a betlémáři Jánu Chvalníkovi, kterého nominoval ředitel Hornického muzea Příbram PhDr. Josef Velfl.

„Středočeský kraj titul Mistr tradiční rukodělné výroby vyhlašuje již po třetí. Tento titul není jen oceněním umění tradičního řemesla, rukodělného řemesla, ale je i výrazem ocenění snahy předávat toto umění dalším generacím,“ uvedl u této příležitosti radní pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje Ing. Zdeněk Štefek a osobně titul Jánu Chvalníkovi na vernisáži výstavy v Zámečku-Ernestinu předal.

Součástí ocenění byla i finanční odměna, kterou Ján Chvalník převzal z rukou Mgr. Kláry Zubíkové, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Středočeského kraje.

„Dílo Jána Chvalníka, našeho letitého spolupracovníka, bývalého horníka, řezbáře a betlémáře, reprezentuje rukodělnou tvorbu, která je pro zdejší region nejtypičtější, zhotovování betlémů v prostředí havířských rodin. A není žádným tajemstvím, že právě příbramské betlémářství se stalo pojmem u nás i v zahraničí,“ uvedl při slavnostním udílení titulu ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

„Je to moje první ocenění, co jsem kdy dostal v tomto městě. Budu se snažit co nejvíce, aby se zde tradice betlémářů co nejdéle udržela,“  řekl oceněný Ján Chvalník a dodal, že by byl rád,  kdyby se ve městě našly nějaké prostory k tomu, aby Spolek Příbramských betlémářů mohl  betlémy vystavovat celoročně. Zájem ze strany návštěvníků je podle Jána Chvalníka velký, a to nejen z našeho regionu, ale z celé republiky.

„Panu Chvalníkovi přeji hodně zdraví a nám všem, trochu neskromně, aby jeho rukama prošlo ještě mnoho krásných betlémů a figurek. Věřím, že se také podaří rozšířit spolupráci města Příbrami a Spolku Příbramských betlémářů,“ navázal za město Příbram místostarosta Mgr. Václav Švenda.


Výstava Příbramské betlémy aneb Kde bydlel Ježíšek
Tradiční výstavu s názvem Příbramské betlémy pořádá Hornické muzeum Příbram již více než 20 let. Hornické muzeum bylo mezi prvními, které s touto činností po listopadu 1989 začalo. A každý rok se snaží přinést na výstavu něco nového. Něco, co tu ještě nebylo. I když většina exponátů se zde opakuje, v něčem to letos bude jiné.

Jak už napovídá podtitulek „Kde bydlel Ježíšek“, letošní výstava je věnována zejména obydlím, která se v různých dobách a v různých podobách zapsala do dějin a tradic příbramského betlémářství.

„Nabídneme Vám jiný pohled na betlémy. Letos se podíváme na to, co je v betlému opomíjeno. A tím jsou stavby. Tvoří takovou kulisu, jsou v pozadí. Člověk se podívá na figurky, podívá se na betlém z pohledu celkového dojmu a jednotlivým stavbám málokdy věnuje patřičnou pozornost,“ uvedla k letošní výstavě její kurátorka Mgr. Klára Posekaná, která je zároveň autorkou scénáře výstavy, a dodala, že na výstavě si můžete prohlédnout nejzajímavější stavby utvářející charakteristický ráz příbramské betlémářské scény.

Můžete se například podívat na největší betlém ze sbírky muzea, tzv. Vyskeřský z 19. století, s více než stovkou figurek a desítkami monumentálních staveb rozmístěných na čtyřmetrové podestě. Nebo na jesličky rodiny Melkesů z meziválečného období s figurkami osob a zvířat vyřezávaných havířem Prokopem Melicharem, doplněné reprezentativními stavbami.

„Ve vitrínkách máme také betlémy při pohledu zezadu. To abyste viděli, jak nápaditě si betlémáři poradili s tím omezeným množstvím materiálu, který měli naši předkové k dispozici,“ dodala zajímavou informaci Klára Posekaná.

Dále můžete na výstavě zhlédnout tzv. Stoletý betlém s architekturou vytvořenou v letech 1908–1913 horníkem Josefem Klimtem, inspirovaným zástavbou havířských domků v Mariánské ulici na Březových Horách, kudy Klimt chodil na šichtu. Nádherný je i prezentovaný Sýkorův betlém ze 30. let 20. století, s figurkami zakoupenými na příbramských předvánočních trzích, či keramický betlém Josefa Tichého a Tomáše Wilda s hornickou kapelou v uličkách před Ševčinským dolem, jesličky Elišky Drahokoupilové a Milana Hoška připomínající historické a dnes neexistující stavby v centru Příbrami, nebo krásný betlém rodiny Vošahlíkových a spousta dalších, v nejednom případě zdobených rozdrcenou třpytící se olověnou rudou, která se těžila v místních dolech a její užití patří k typickým dekorativním prvkům příbramského betlémářství.

Vyskeřský betlém: Osobní vzpomínka ředitele Hornického muzea Josefa Velfla
Vyskeřský betlém, největší ze sbírky muzea, pořídilo Hornické muzeum Příbram v roce 1986. Jedná se o starý příbramský betlém z konce 19. století. Nějakým způsobem se tento betlém ocitl ve vesničce Vyskeř, která je v Českém ráji. „My jsme ho vykoupili a získali zpátky. Je to náš největší betlém, tuším, že má asi 138 figurek a okolo 50 staveb. Když byl tento betlém transportován z Vyskeře zpět do Příbrami, měli jsme k dispozici jednu rozhrkanou Škodu 1203 a ta nám „chcípla“ někde u Hradce Králové. A díky příbramským hasičům, kteří tam z těch končin, shodou okolností, jeli z nějakého cvičení, jsme byli přitaženi s tímto skvostem na laně až do Příbrami. Takto jsme tedy zachránili tento betlém, který poté viděla téměř celá Evropa. Po roce 1990 jsme společně s betlémáři objížděli Rakousko, Polsko, Slovensko, Belgii, Itálii a další,“ vyprávěl humornou příhodu při vernisáži výstavy ředitel muzea Josef Velfl.


Nejen Vyskeřský, ale i další betlémy, torzovité fragmenty zejména ze staveb a další zajímavosti můžete na výstavě s názvem „Příbramské betlémy aneb Kde bydlel Ježíšek“ zhlédnout v Zámečku - Ernestinu až do 11. ledna 2015, denně od 9 do 17 hodin.

 

 

 



Počet zobrazení: 3765 | Aktualizováno: 06. 12. 2014