Synagoga v Příbrami a místní židovské obyvatelstvo: křest publikace 7. května

0 0 0

Tisková zpráva 4. 5. 2015

V těchto týdnech svět oslavuje 70. výročí ukončení druhé světové války. Příbram si letos v dubnu připomíná také 140. výročí posvěcení příbramské synagogy, zdemolované v dubnu 1969. V současné době se připravuje památník příbramským Židům, umučeným za holocaustu. Kromě toho spojilo město Příbram své síly se Státním okresním archivem Příbram, Hornickým muzeem Příbram, Institutem Terezínské iniciativy a několika zainteresovanými osobami, aby při této příležitosti mohla být vydána vzpomínková publikace Synagoga v Příbrami a místní židovské obyvatelstvo. Křest publikace se uskuteční ve čtvrtek 7. května 2015 od 17 hodin ve Státním okresním archivu v Příbrami.

„Publikace je vybavena fotogalerií synagogy v dobách její největší slávy i jejího úplného konce,“ uvádí PhDr. Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu Příbram a dodává, že ke každé fotografii je připojen stručný odborný popis Bc. Michala Profanta. Snímky pocházejí ze sbírek Státního okresního archivu Příbram, Hornického muzea Příbram a Jána Chvalníka (medaile k posvěcení synagogy z roku 1875). Autory fotografií, z nichž mnohé jsou uveřejněny vůbec poprvé, jsou PhDr. Jiří Gutwirth, Miroslav Kurfirst a Bohumil Unger.

„Příbramská synagoga byla vyjádřením svébytnosti a emancipace židovského obyvatelstva z Příbrami, Březových Hor a okolních obcí a obohacovala tvář historického jádra města o výrazný architektonický a kulturní prvek. Neuváženě byla odstřelena 10. dubna 1969,“ komentoval historické skutečnosti starosta města Příbrami Ing. Jindřich Vařeka a v úvodním slově publikace připomíná, že v rámci holocaustu přišla Příbram o část svých lékařů, právníků, učitelů, obchodníků, drobných řemeslníků, továrníků zaměstnávajících desítky živitelů rodin, a také dělníků a hospodářů obdělávajících půdu. „Nechť je tedy tato publikace, kterou jsme společnými silami vydali, nejen vzpomínkou na naše umučené spoluobčany, ale i výstrahou před lhostejností a nespravedlností,“ dodává starosta města Jindřich Vařeka.

V první kapitole publikace dr. Věra Smolová seznamuje čtenáře s dějinami židovské komunity v Příbrami a na Březových Horách od roku 1534. Druhá kapitola Michala Profanta se věnuje stavebně historickému popisu příbramské synagogy, ale i obecnému vývoji židovských chrámů. Třetí kapitola Josefa Velfla obohacuje publikaci o dění během druhé světové války a především o konkrétní příběhy židovských rodin.

Dvě vzpomínky obyvatel Příbrami na deportované rodiny, které se již nevrátily, uvozují Seznam židovských obětí holocaustu z Příbrami a Březových Hor. Sestavili ho Ivana Černá, Aneta Plzáková, Věra Smolová a Josef Velfl a je v něm uvedeno 288 dosud dohledaných osob. Pro většinu z nich byl “plán konečného řešení” neboli likvidace evropského židovstva závěrem jejich životní cesty.

Zásluhou technické redaktorky Kateřiny Jobekové Habrové a Tiskárny Prima, spol. s r. o., která publikaci ve vynikající kvalitě vytiskla, spatřila světlo světa knížka, která je nejen důstojnou připomínkou příbramské židovské komunity. Je i vzpomínkou na jednu z nejosobitějších staveb Příbrami, která  o většinu svých cenných budov zcela zbytečně přišla ve druhé polovině 20. století.

Vzpomínková publikace Synagoga v Příbrami a místní židovské obyvatelstvo je v prodeji v příbramském Informačním centru v Zámečku-Ernestinu a ve Státním okresním archivu v Příbrami. Stojí 75 Kč. Slavnostní uvedení publikace se bude konat ve čtvrtek 7. května 2015 od 17 hodin ve Státním okresním archivu v Příbrami.


Autoři textů: Ivana Černá, Aneta Plzáková, Bc. Michal Profant. PhDr. Věra Smolová, PaedDr. Josef Velfl.

Autoři fotografií: PhDr. Jiří Gutwirth, Miroslav Kurfirst, Bohumil Unger, Hornické muzeum Příbram, Sbírka fotografií Státního okresního archivu Příbram.

Medaili zapůjčil: Ján Chvalník.

Technická redaktorka: Mgr. Kateřina Jobeková Habrová.

Sazba a tisk: Tiskárna Prima, spol. s r. o.

Vydání publikace bylo uskutečněno za finanční podpory Nadace Židovské obce v Praze.

 

 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240, mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

 



Počet zobrazení: 4420 | Aktualizováno: 04. 05. 2015