Běh pro republiku, po stopách naší historie

0 0 0

 

 

Okruh zavedl v neděli 23. října běžce od Památníku Vojna na cesty a do lesů v okolí Žežic a Lešetic. Trať běhu o délce 5 km nejrychleji zdolaly v ženách Michaela Luňáčková, Anna Perglerová a Martina Jeníková. V Kategorii mužů zvítězil Matěj Černý, následován Lukášem Perglerem a Tomášem Hájkem.

Více jak padesát účastníků měl i nesoutěžní běh pro děti a procházka na 5 km, na kterou se mnozí vydali s kočárkem nebo v doprovodu svého psa. Mnozí spojili návštěvu Památníku Vojna (pobočka Hornického muzea Příbram) i s komentovanou prohlídkou expozic.

Organizátoři se snaží také myslet na přírodu a i letos proběhlo třídění odpadu. Nápoje byly podávány ve vratných kelímcích pro opakované použití a bylo nabízeno regionální ovoce.

„Patronem 5. ročníku byl katolický básník, prozaik a literární historik Zdeněk Rotrekl (1920–2013), který prošel mimořádně těžkými životními zkouškami,“ uvedl Josef Hovorka koordinátor projektu.

Tento básník zažil odsouzení k trestu smrti, poté na doživotí. V různých vězeních strávil 13 let, pracoval v uranových dolech. Na 40 roků mu bylo zakázáno publikovat. Proti stávajícímu režimu bojoval až do roku 1989 jako disident.

Neblahé osudy nespravedlivě perzekvovaných osob si mohou zájemci připomenout v průběhu celého roku, a to díky naučné stezce s názvem Po stopách politických vězňů. Na její trase je rozmístěno sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Prostřednictvím těchto příběhů stezka propojuje Památník Vojna, Lešetice, Žežice, Brod, vlakové nádraží v Příbrami a Svatou Horu.

Josef Hovorka

Volunteer Team Příbram

Po stopách politických vězňů

 

Běh pro republiku1 

Běh pro republiku2

 Počet zobrazení: 249 | Aktualizováno: 25. 10. 2022