Férová snídaně

Férová snídaně s jinou krajinou v trávě svatohorského sadu

V sobotu 13. května se v Příbrami uskuteční piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů – Férová snídaně NaZemi. Příbram se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele a pěstitelky, jejichž plodiny se dostávají na náš stůl. Akce se koná v Česku již posedmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Příbrami proběhne popáté, a to od 10:00 hodin ve svatohorském sadu v pomyslném prodloužení ulice Alešova.

„Těším se na tu příjemnou atmosféru, kdy společně s přáteli posnídáme pod ovocnými stromy svatohorského sadu. Pro děti máme připraveny fairtradové omalovánky. Loni se nás sešlo více než osmdesát a já doufám, že i letos společná snídaně v trávě přiláká mnoho lidí. I letos bychom chtěli posbírat recepty od účastníků snídaně a uveřejnit je na našem facebooku,“ uvedl jeden z organizátorů příbramské snídaně Martin Šperl ze spolku Jiná krajina.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Společným piknikem na veřejném místě tak vyjádří podporu nejen místním pěstitelům a pěstitelkám, ale i producentům a producentkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojených do systému fair trade. Ti pak mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.

„Férová snídaně začínala v roce 2011 se 41 zapojenými městy, loni už snídalo přes 6 500 lidí na 161 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí a že se chtějí do Férové snídaně zapojit,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na celostátním facebooku Férové snídaně NaZemi  nebo na facebooku spolku Jiná krajina.

Martin Šperl, Jiná krajina, z. s.
jinakrajina@gmail.com
facebook Jiná krajina

 

Fair trade je obchod. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. www.fairtrade.cz, www.nazemi.cz/fairtrade

  Počet zobrazení: 1259 | Aktualizováno: 10. 05. 2017