Galerie Františka Drtikola informuje

 

Výstava na plakátovacích plochách a diskuse o architektuře na střeše Bílého domu

Galerie Františka Drtikola Příbram otevírá svou novou dočasnou pobočku v ulicích Příbrami. Je to samozřejmě marketingová nadsázka. Ve skutečnosti jde o pronájem několika plakátovacích ploch, kde reprízuje díky koronaviru zavřenou výstavu Veřejný prostor.cz – Krajina města.

Výstava „VEŘEJNÝ PROSTOR CZ / KRAJINA MĚSTA“ představuje vývoj městských veřejných prostorů v České republice po roce 1989. Více než 60 renovovaných nebo nově utvářených náměstí, ulic, parků, ale i uměleckých děl a aktivit ve veřejném prostoru je interpretováno z hlediska jejich fyzické formy, sociálního obsahu i kulturního významu. Veřejný prostor se v posledních letech dostává na přední místa diskuzí o architektuře. Již se nejedná jen o téma expertů, ale i široké veřejnosti a politiků. 

Ředitel Galerie Františka Drtikola Příbram Jan Freiberg dodává: „Výstavu Veřejný prostor.cz – Krajina města jsme zavřeli po necelém týdnu, viděla ji jen stovka návštěvníků. Dnes jsou plakátovací plochy nevyužité, a proto jsme je mohli od Divadla A. Dvořáka Příbram  získat do pronájmu za velmi pěkných podmínek, a tak ji můžeme divákům ukázat venku, na ulicích, kde taková výstava dává smysl. Přímo ve městě ukazuje, jak pěkně mohou být veřejné prostory měst vytvořené, když se jsou v souladu investoři, veřejná správa, obyvatelé a vhodné evropské dotace.“

Na šedesát realizovaných projektů  najdete do 10. května na šesti výlepových plochách v Příbrami. Na náměstí T. G. Masaryka, v Jiráskových sadech na autobusové zastávce a před tržnicí, na Dvořákově nábřeží, na autobusové zastávce Milínská a na náměstí 17. listopadu. Na jednotlivých plakátovacích plochách jsou představeny projekty v kategoriích rekonstrukce historických městských částí, nové veřejné prostory, komplexní přístup k veřejnému prostoru, veřejné parky, umělecká díla ve veřejném prostoru a aktivity. 

Uzavřenou výstavu měl doprovázet bohatý program zahrnující procházky po Příbrami, přednášky a diskuse nad perspektivami veřejného prostoru Příbrami. „Abychom alespoň část zrealizovali, využili jsme pěkné nabídky od Vlasty Ševra z Městského kulturního centra Příbram na online prezentaci a vymysleli diskusi na střeše. Na dnešním Úřadu práce, kontroverzní budově z 80. let minulého století, které se přezdívalo Bílý dům, proběhne 6. května v 17 hodin online vysílaná diskuse v rámci projektu Živák do obýváku.“

Mezi diskutujícími budou stavební historik Michal Profant, profesor dějin architektury a autor výstavy Veřejný prostor.cz – Krajina města Petr Kratochvíl, socioložka Markéta Škodová a architekt města Příbram Jaroslav Malý. Mluvit budou o architektonických úpravách českých měst a o stavební historii a architektonických výzvách ve městě Příbram v diskuzi nazvané Jak by mohla vypadat Příbram.

„Pokud bude formát diskusí fungovat, rádi bychom v něm tom pokračovali pod hlavičkou „Na střeše o architektuře“, dojednáváme teď možnost pokračovat na střeše další výjimečné příbramské architektury – kulturním domě od architekta Václava Hilského“, dodává Freiberg.

Putovní výstava Veřejný prostor cz / Krajina města měla po premiérách v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze a Galerii architektury v Brně řadu repríz v českých a moravských městech (Humpolec, Karlovy Vary, Znojmo aj..). Na projektu spolupracovaly Ústav dějin umění AV ČR, Galerie Jaroslava Fragnera a Galerie Architektury. Výstavu doprovází česko-anglická publikace s texty Petra Kratochvíla, Pavly Melkové, Dana Merty a Michaely Hečkové.

Galerie Františka Drtikol Příbram, Tyršova 106, Příbram I, 26101.

kontakt: Jan Freiberg 771122581

http://www.galerie-drtikol.com/, mail: galerie@pb.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 Počet zobrazení: 650 | Aktualizováno: 30. 04. 2020