Hornické slavnosti 2016

O tom samém víkendu, jako budou probíhat městské slavnosti, tedy od 10. do 12. června, Příbram hostí 20. setkání hornických měst a obcí a 16. evropský den horníků a hutníků. Setkání představuje nejvýznamnější událost, která upomíná na hornické tradice, a není bez náhody, že se první akce tohoto druhu konala v roce 1997 v Příbrami. Desáté jubilejní setkání r. 2006 proběhlo také zde a letos několik tisíc hostů z České republiky a zahraničí opět oslaví kulaté výročí v Příbrami. Program bude probíhat celý víkend na náměstí T. G. Masaryka, náměstí J. A. Alise, na dole Marie, v Hornickém muzeu nebo na Svaté Hoře.

Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek v 19 hodin v centru Příbrami, bude následovat koncert Příbramského Big Bandu a poté čepobití – hornický průvod nočním městem s lucernami, který bude zakončen ohňostrojem. Na Dole Marie a na náměstí J. A. Alise bude možné už od podvečera navštívit několik hudebních vystoupení, a to v pátek, v sobotu i v neděli. „Přijďte se spolu se stovkami návštěvníků z celé ČR i zahraničí bavit a připomenout si tradice, které jsou s naším městem neodmyslitelně spjaty. Velmi působivé budou zejména slavnostní hornické průvody,“ láká na program místostarosta města Příbrami Václav Švenda.

Sobota 11. června začne dopolední hornickou bohoslužbou na Svaté Hoře. Z ní poté projde centrem Příbrami slavnostní průvod horníků zahájený střelbou z moždířů ze Svaté Hory. Celý den pak na náměstí T. G. Masaryka bude pestrý program (hornická ceremonie, hudební vystoupení) zakončený vystoupením hudební skupiny Ginevra. Další průvod vyjde odpoledne z náměstí J. A. Alise k dolu Anna. Kostel sv. Vojtěcha bude večer svědkem předávání cen Český permon. Neděle bude patřit hudebním vystoupením a vystoupením pro děti na náměstí J. A. Alise a na Dole Marie.

Pořadatelé očekávají v průvodech celkem až 3000 účastníků nejen z České republiky, ale i z jiných států Evropy, doprovázet je bude 7 kapel.

Na dole Anna bude v sobotu také slavnostně otevřeno nové kulturně-vzdělávací centrum, jež do budoucna poslouží k pořádání přednášek, workshopů a interaktivních programů (určených zejména školám a rodičům s dětmi) s cílem uchovat hornické tradice Příbramska. Při této příležitosti na dole Anna zahájí také dvě výstavy. Pocta královskému hornímu městu Příbram představí kovové plastiky z dílny uměleckého kováře Michala Šimka, druhá výstava potom umělecké fotografie březohorského historického podzemí, jejichž autorem je Miroslav Zelenka.

„Vše je koncipováno tak, aby si každý mohl vybrat podle svého a zároveň aby na všech místech vládla příjemná atmosféra pro setkávání. Osobně se na to moc těším,“ doplňuje místostarosta.

Účastníci oslav dále mohou navštívit Galerii Františka Drtikola Příbram v Zámečku-Ernestinu, kde budou vystaveny historické pohlednice a medaile pod názvem Tisíc pozdravů z Příbrami.

V cáchovně dolu Vojtěch bude současně zpřístupněna výstava Zmizelá Příbram, která vychází ze stejnojmenné knihy ředitele Hornického muzea Příbram a historika Josefa Velfla. Představuje historické fotografie částí města, které se v průběhu let změnily k nepoznání, a další cenné dokumenty vztahující se k minulosti tohoto podbrdského centra, mimo jiné faksimile nejstarší listiny o Příbrami z roku 1216 nebo ukázku nejstaršího vyobrazení městského znaku v graduálu z 80. let 16. století. Výstava bude doplněna o první veřejnou prezentaci archeologických nálezů objevených během rozsáhlé rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka v letech 2011–2012, která přinese některé doposud neznámé skutečnosti z historie Příbrami.

 

Kompletní program hornických slavností naleznete zde: http://www.pribram800let.cz/ a zde: http://setkanihmo2016.cz/

Videopozvánka: https://youtu.be/kndG20P5vDg 

 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí  
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Aktuální informace naleznete na FB města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram/ a v události Příbram slaví 800 let!: https://www.facebook.com/events/168399903559339/

 Počet zobrazení: 2495 | Aktualizováno: 26. 05. 2016