Jak se dělá televize s ČT

 

Známé osobnosti z České televize přijely diskutovat se studenty o tom, jak se dělá televize

Příbram, 22. října 2015 – Tento víkend se v Příbrami znovu setkaly školní televize spolu se známými tvářemi České televize. Gymnázium Příbram totiž už počtvrté pořádalo projekt Jak se dělá televize s ČT, který společně připravuje GymTV a Česká televize. Se studenty a návštěvníky přijeli diskutovat například moderátoři Václav Moravec, Jakub Železný a Marek Wollner, meteoroložka Taťána Míková, sportovní komentátor Robert Záruba nebo ředitel programu Milan Fridrich.

„Do Příbrami jezdím moc ráda, protože se tady nedaleko narodil tatínek, takže já se tady vracím ke kořenům a s mladými lidmi poznávám spoustu zajímavostí, které si ve vysílání ani neuvědomíme,“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi Taťána Míková, jejíž přednáškou o tom, jak taková předpověď počasí v televizi vzniká, celý program v pátek ráno odstartoval. Nováčkem mezi hosty nebyl ani vedoucí Centra hrané tvorby Jaroslav Kučera, naopak poprvé tu o své práci besedoval šéf redakce aktuální publicistiky a moderátor pořadu Reportéři ČT Marek Wollner.

„Ke komentování přímých přenosů vede dlouhá cesta. Ta cesta ale není nezáživná. Může být docela dobrodružná, když si z ní to dobrodružství sami uděláte.“
Robert Záruba

 
Za management ČT se projektu zúčastnil ředitel programu Milan Fridrich. Právě on společně s ředitelkou gymnázia Ivou Kadeřábkovou a vedoucím GymTV Josefem Fryšem celé setkání v pátek odpoledne zahájil. Součástí tohoto zahájení byla i prezentace tvorby školních televizí, kterých dorazilo rekordních čtrnáct. Posledním pátečním hostem byl moderátor Václav Moravec, který se studenty diskutoval také o současném stavu české žurnalistiky.

„Když se učíte dělat školní televizi, tak se učíte, abyste nějak pracovali s fakty, abyste si ověřovali informace a aby to, co zveřejníte, bylo pokud možno pravdivé,“ vysvětloval studentským redaktorům. „Vaši dobu vám do jisté míry závidím, protože je skvělou příležitostí a vy všichni si můžete udělat vlastní televizi. V čem vám ji nezávidím, je množství informací, kterým jste vystaveni a kterými jste přehlceni, takže často nevíte, jak důvěryhodné ty informace jsou.“ V sobotu se pak přijel podělit o své zkušenosti moderátor zpravodajství Tomáš Drahoňovský, dramaturg dětského zpravodajství na Déčku Petr Kopecký a nakonec dva hosté, kteří se projektu zúčastnili i v minulých letech: moderátor Událostí Jakub Železný a sportovní komentátor Robert Záruba. „Ke komentování přímých přenosů vede dlouhá cesta. Ta cesta ale není nezáživná. Může být docela dobrodružná, když si z ní to dobrodružství sami uděláte,“ vzkázal studentům.

Společný projekt GymTV a České televize mohli sledovat také diváci v živém vysílání na internetu. To zajišťovala právě příbramská školní televize a záznamy těchto přenosů si může kdokoliv prohlédnout na webu projektu www.jaksedelatelevize.cz/videa, kde jsou záznamy ke stažení i ve formátu mp3. „Myslím, že jsme v pravý okamžik posunuli možnosti GymTV zase o kus dál,“ připomněl Josef Fryš, vedoucí GymTV, desetileté výročí školní televize na Gymnáziu Příbram, které připadá právě na letošek.

Čtvrtý ročník projektu se uskutečnil za podpory města Příbram, společností Internet Pb a RWE Gas Storage. Školní televize GymTV také děkuje vedení Gymnázia Příbram a sdružení rodičů a přátel školy.

 


Poznámka pro redaktory:

GymTV je školní televize Gymnázia Příbram, Legionářů. Ve škole působí od roku 2005 a je jednou z nejstarších a největších školních televizí v ČR. Tvorbě školního televizního zpravodajství se GymTV věnuje od svého vzniku. Cílem webového zpravodajství je poskytovat ucelený a maximálně široký informační servis o dění ve škole.

Významným pilířem je spolupráce s Českou televizí, především na projektu Jak se dělá televize. První ročník této dvoudenní konference, jejímž cílem je výměna zkušeností mezi školními televizemi, prezentace jejich tvorby a v neposlední řadě příležitost k setkání s odborníky z České televize, se konal v roce 2006. Další dva ročníky pak následovaly v letech 2010 a 2012.

 

Partneři a sponzoři:

Hlavní partner: Česká televize
Partneři: Město Příbram, RWE Gas Storage, Cryptomania, Gymnázium Příbram
Partner živého vysílání: Internet Pb
Mediální partneři: MediaGuru, Český rozhlas Region

 

Více informací vám poskytne:
Václav Bešťák

GymTV
telefon: 773 123 703
e-mail: vaclav@bestak.cz

Jana Karasová
Česká televize
telefon: 261 133 133
e-mail: jana.karasova@ceskatelevize.cz

 Tisková zprávaPočet zobrazení: 1756 | Aktualizováno: 23. 10. 2015