Memoriál Bedřicha Šupčíka v olympijském šplhu již tuto sobotu!

"Stejně jako každý rok bych Vás rád pozval jménem Sokola Příbram na Memoriál Bedřicha Šupčíka v olympijském šplhu. Tentokrát již na 21. ročník, který se uskuteční v sobotu 21. 3. 2015 od 13 hodin. Po zahájení začínají dorostenci ve zkráceném šplhu na 4,5 m, hlavní mužská kategorie šplhu na 8 m začne přibližně ve 14 hodin. Vyhlášení výsledků je naplánováno na 15:30," zve širokou veřejnost Václav Kotlan ze Sokola Příbram.

A jak závod probíhá? Čas závodníka je měřen elektronickou časomírou. Dorostenci šplhají bez přírazu na laně dlouhém 4,5 m, muži a senioři na 8metrovém laně. Pravidelně se tohoto závodu účastní i několik žen.

Ti nejlepší se stanou členy Klubu Bedřicha Šupčíka: jedná se o prestižní klub sdružující nejvýkonnější závodníky v historii Memoriálu Bedřicha Šupčíka. Jediným možným způsobem vstupu do klubu je překonání "magické" hranice 7.2 s, což je čas, ve kterém Bedřich Šupčík v roce 1924 na OH v Paříži v Olympijském šplhu zvítězil. Členem klubu se automaticky stává závodník, který poprvé tuto hranici pokoří na kterémkoliv ročníku Memoriálu Bedřicha Šupčíka. Každý závodník, který se stane členem klubu, získává skleněnou trofej s vyobrazením našeho prvního olympijského vítěze.

Počátky tohoto memoriálu sahají do roku 1993, kdy se uskutečnil nultý ročník. Členové Sokola Příbram tehdy slavili 130 let od založení a hledali vhodnou sportovní akci, kterou by mohli přispět k obnově úspěšných tradic sokolské činnosti. Náhodou se dozvěděli o úspěchu sokolského borce Bedřicha Šupčíka, který na VIII. OH v Paříži získal v čase 7,2 sec. pro tehdejší Československo zlatou olympijskou medaili ve šplhu na laně bez přírazu. Vzhledem k tomu, že se šplh na laně po r. 1932 z programu OH definitivně vytratil, zrodila se myšlenka oživit tuto historii podobným závodem.

Výkonnost závodníků stále roste a výsledky několika předních účastníků závodu pravidelně hluboko překračují Šupčíkův "zlatý" olympijský čas. Do závodu nastoupí i řada Příbramáků.

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí radnice

 

 

 

 Počet zobrazení: 1857 | Aktualizováno: 17. 03. 2015