Mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2017

 

Letiště Příbram u obce Dlouhá Lhota hostí od 25. června do 7. července 2017 mistrovství České republiky v bezmotorovém létání. Jde zároveň o tzv. předzávod pro mistrovství světa v roce 2018, které proběhne také na tomto letišti nedaleko Příbrami.

V této chvíli je přihlášeno 90 pilotů. Převažují čeští piloti, pro které je letošní mistrovství nominačním závodem. Mezi přihlášenými najdeme i příbramskou rodačku a dlouhletou členku ženské reprezentace Evu Černou. Kromě Čechů jsou mezi přihlášenými také piloti z Dánska, Lucemburska, Nizozemí, Polska, Rakouska, Srbska, ale rovněž ze vzdálené Austrálie či Japonska.

„Závod bude ostrou zkouškou pro pořadatele, letiště, piloty i zázemí. Poslední plachtařská soutěž proběhla na zdejším letišti v polovině 80. let,“ přibližuje Tomáš Rendla, ředitel soutěže s informací, že tehdy piloti soutěžili na kluzácích „Blaník“ české výroby.

„V letošním roce, ale zejména pak v roce 2018, tu budou k vidění ty nejmodernější kluzáky. Bude možné ale také vidět kluzáky, které už nestačí technologické špičce a soutěží tak mezi sebou v takzvané Klubové třídě,“ vysvětluje průběh soutěží na letišti Příbram Tomáš Rendla. Odlišná výkonnost těchto kluzáků se podle Rendly upravuje pečlivě spočítanými koeficienty. „Úroveň pilotů této třídy je rozhodně na špičkové úrovni,“ zdůrazňuje.

Z důvodu pestrého typového složení ostatních tříd se bude létat také ve třídě 15 metrů kombinované, kam spadají všechny kluzáky s rozpětím 15 metrů, jejichž výkonnost je lepší než u těch zařazených do třídy Klub. Kluzáky s rozpětím přes 15 metrů budou létat ve třídě zvané OPEN kombinované.

 

Víte, jak funguje letecká disciplína zvaná plachtění?
Bezmotorové létání, nebo lidově plachtění, je sport, při němž piloti využívají vzestupné proudy teplého vzduchu vznikající působením slunečního záření na zemský povrch nebo pomocí větrů vanoucích přes orografické překážky. Stoupavé proudy lze nad naším územím využívat až do výšek 3000 m nad hladinou moře, kde je hranice mezi “neřízeným”, tedy pro plachtaře volným prostorem, a prostorem pro dopravní letadla. „Plachtař se pak za využití těchto přírodních neviditelných sil snaží získat výšku, kterou následně promění ve vzdálenost. Takto dokážou ti nejlepší piloti uletět za dobrého počasí až 1000 km za den,“ přibližuje tento sport Tomáš Rendla.

Soutěže v bezmotorovém létání spočívají v plnění úloh vyhlášených pořadatelem. Podle očekávaných meteorologických podmínek pořadatel stanoví pro daný soutěžní den trať letu obvykle s několika otočnými body. Piloti pak mají za úkol tuto trať obletět a ten kdo dosáhne nejvyšší rychlosti je denním vítězem. Vítězem soutěže je pak ten, kdo v dané třídě nasbíral za 14denní závod největší počet bodů.

Někdy se také stane, že pořadatel vývoj počasí neodhadne a pak se z disciplíny na rychlost stane disciplína tzv. vzdálenostní, v níž je vítězem ten, kdo dokázal uletět největší část z plánované tratě. „Obvykle pak takový let končí přistáním mimo letiště, tedy jak říkají piloti “do pole”. V takovém případě pak pro pilota, který takto přistál, musí přijet transportní vůz, do kterého se kluzák složí a převeze zpět na letiště, nebo pro pilota přiletí vlečné letadlo schopné provézt “vlek z pole”, vysvětluje dále Tomáš Rendla.

 

Mistrovství světa v roce 2018
V roce 2018 bude mistrovství světa ve třídách 18metrové, 20metrové dvousedadlové a třídě OPEN. Tyto třídy představují technologickou špičku, přičemž ty nejlepší dosahují rozpětím až 29 metrů a vzletové hmotnosti 850 kg. Obvyklým parametrem posuzující výkonnost kluzáku je tzv. klouzavost, tedy poměr vzdálenosti k výšce, do které kluzák doletí z 1000m výšky v ideálním ovzduší. Klouzavost těch nejlepších přesahuje 70. Pořadatelství mistrovství světa Česká republika převzala od Austrálie, kde se závod uskutečnil v letošním lednu. Mistrovství světa má dvouletý cyklus, nicméně kvůli pořádání uplynulého mistrovství na jižní polokouli byl závod roku 2016 pořádán v druhém a třetím lednovém týdnu roku 2017.

 

Letiště Příbram
Letiště v Příbrami patří mezi jedno z největších letišť tzv. všeobecného letectví, nebo chcete-li sportovních letišť. Na letišti, které provozuje společnost Letiště Příbram s.r.o., působí řada provozovatelů od leteckých škol a prodejců letadel, přes aeroklub až po soukromé provozovatele.

 

Více informací zde: http://www.wgc2018.cz

Kontakt: Tomáš Rendla, +420 602 284 272

  

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240   mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami 

 

 

Poslední plachtařská soutěž proběhla na zdejším letišti v polovině osmdesátých let.

 

Tomáš Rendla, ředitel mistrovství.

 

První závodník je na místě. Takeshi do Příbrami dorazil včera navečer po dlouhé cestě z Japonska přes Budapešť, kde si vyzvedl letadlo.

 

 

 Počet zobrazení: 1983 | Aktualizováno: 21. 06. 2017