Netradiční místa pro svatby

Svatby na netradičních místech jsou v Příbrami stále oblíbenější

V parku, na střešní terase, u rybníka, v areálu dolu Vojtěch Hornického muzea Příbram, v Kounicově vile památníku Antonína Dvořáka na Vysoké, či v helikoptéře. Na těchto a mnoha dalších místech si stále častěji říkají na Příbramsku snoubenci své „ano“. Obliba svateb mimo obřadní síně tak rok od roku roste. Poslední novinkou je otevření společenských prostor čerstvě zrekonstruované Svaté Hory pro civilní sňatky.

Podle matrikářky Městského úřadu Příbram Heleny Ziopulosové si mladí lidé vybírají netradiční místa ke svatbám čím dál častěji. „Počet obřadů konaných mimo radnici opravdu rok od roku stoupá. Například v minulém roce jsme z celkového počtu 136 obřadů, měli osm církevních a dvacet jich bylo mimo obřadní síň,“ vysvětluje matrikářka s tím, že již za prvních šest měsíců letošního roku bylo z celkem 54 svateb devět církevních a deset mimo obřadní síň.

Svatby tradiční, romantické, v přírodě nebo adrenalinové
Zřejmě nejkurióznější svatba posledních let byla ta z 1. května 2015, kdy si známý miliardář a geniální matematik Karel Janeček společně se svojí snoubenkou 1. května 2015 řekli své „ano“ ve 12 hodin a 21 minut tuniského času v helikoptéře ve výšce 1221 metrů nad příbramským katastrem. „Příbramská matrika je velice pružná a snoubencům je ochotna v rámci zákonných možností vyjít vstříc prakticky v čemkoliv,“ konstatuje starosta města Příbrami Jindřich Vařeka s tím, že další zajímavé svatby proběhly například ve Svatohorském sadu, na břehu Nového rybníka, na střešní terase, v lesním divadle v Novém Podlesí, na letišti v Dlouhé Lhotě, na Dole Řimbaba a dokonce se jeden svatební obřad odehrál ve věznici Bytíz.

„Vždy mne velmi potěší, když se páry rozhodnou pojmout svatební obřad netradičně. Když se zejména mladí lidé nenechávají svazovat zažitými stereotypy a že se nebojí mít nápady, jak vstup do manželství ozvláštnit. Vzpomínky na svatební slib uzavřený na zajímavém místě si ponesou celý život,“ hodnotí místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková s tím, že standardně se obřady samozřejmě nadále konají v obřadní síni Zámečku - Ernestina. „Nedávno jsme i tuto místnost oblékli do nového, slavnostnějšího hávu tak, aby slavnosti a manželské sliby zde uzavřené probíhaly důstojně,“ zdůrazňuje místostarostka. 

Svatá Hora se otevřela civilním svatbám
Do seznamu netradičních míst svatebních obřadů se po loňské rekonstrukci zařadila i Svatá Hora. Místostarosta města Příbrami Václav Švenda na konci června navštívil toto naše významné poutní místo spolu s matrikářkou Helenou Ziopulosovou, aby domluvili podmínky uskutečnění civilních svatebních obřadů. Snoubenci si své „ano“ mohou říci v refektáři nebo v jiných atraktivních společenských místnostech zrekonstruované Svaté Hory. „Jsem moc rád, že jedním z výsledků rozšiřující se spolupráce našeho města a Svaté Hory je možnost využívat toto exkluzivní prostředí k civilním svatebním obřadům a to za velmi výhodných podmínek,“ uzavírá místostarosta Švenda.

Vydání povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost městského úřadu Příbram je zpoplatněno částkou 1.000,-Kč. Poplatek za uskutečnění obřadu v některém z rekonstruovaných prostor Svaté Hory (refektář, společenské prostory) Svatá Hora zpoplatňuje částkou 4.000 Kč. Podrobné informace o možnostech uzavření sňatku získáte zde: http://pribram.eu/potrebuji-vyridit/uzavreni-manzelstvi.html 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

 

 

 

 

 

 

 Počet zobrazení: 5652 | Aktualizováno: 09. 08. 2016