Nízkoprahové centrum je plně využíváno

 

Od června 2017 funguje ve městě Nízkoprahové denní centrum a noclehárna. Zařízení, které lidem bez domova nabízí zázemí, je pravidelně využíváno. Pokud se podíváme na čísla za rok 2018, zjistíme, že v Nízkoprahovém denním centru proběhlo 4 208 intervencí (jednání s klienty). V seznamu návštěvníků denního centra najdeme 130 jmen, tedy 130 osob, které pravidelně či jednorázově zařízení využily. Z tohoto počtu je 29 žen a 101 mužů.

U noclehárny je číslo uživatelů nižší, v seznamech je zapsáno unikátních 92 jmen (17 žen a 75 mužů). Připomeňme, že podmínkou, aby mohli klienti zařízení využívat, je nejen uhrazení poplatku, ale především pravidlo, kdy osoba usilující o pobyt v zařízení nesmí být pod vlivem alkoholu. Mezi pravidly je mimo jiné také potřeba dodržování hygieny, s čímž mají někteří uživatelé problémy.

Kapacita denního zařízení je 30 míst, noclehárny pak 24. V mrazivém počasí posledních dní byla kapacita naplněna, a využívány tak byly i tzv. teplé židle. Klienti, kteří nemají na úhradu, si mohou nocleh odpracovat. Funguje tzv. „aktivizační činnost“, za niž klienti obdrží kredit, který následně vymění za zpoplatněnou službu. To znamená, že se podílejí na úklidu zařízení a jeho okolí.

„Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram se podařilo Nízkoprahové denní centrum a noclehárnu začlenit do krajské sítě, což znamená, že již v letošním roce bude provoz zařízení financován z krajských prostředků,“ uvedl místostarosta Jan Konvalinka.

Na závěr uveďme, že v současné době je ve městě zhruba 50 osob bez domova. Stále častěji se setkáváme s bezdomovectvím seniorů.

 

Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí 
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 Počet zobrazení: 1426 | Aktualizováno: 16. 01. 2019