Oživme a zatraktivněme koridor podél Příbramského potoka aneb Zelená páteř města

0 0 0

Tisková zpráva 18. 6. 2015

Důsledná péče o naše bezprostřední prostředí se přímo odráží na kvalitě našich životů a podle vedení příbramské radnice je třeba jí přikládat velkou váhu. Město má proto zájem získat od Ministerstva životního prostředí ČR podporu modelového řešení - tzv. zelené páteře města. Po předběžném jednání bude tento námět tématem chystané schůzky starosty města Jindřicha Vařeky s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.

„Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní prostředí přitahuje občany a živí tím aktivitu ve městě a zároveň i jeho atraktivitu. Investice do takového prostředí se skutečně vyplatí,“ uvádí k chystanému projektu starosta města Příbrami Jindřich Vařeka s tím, že je již prověřována možnost získat na realizaci dotační podporu.

„Cílem našeho snažení by měla být ochrana životního prostředí a zároveň oživení veřejných prostranství pro plnohodnotný městský život obyvatel,“ vysvětluje místostarosta Václav Švenda a ze zkušenosti uvádí, že právě v záležitostech tohoto typu město využívá a cení si znalostí městského architekta.

„Pod označením „zelená páteř“ jsou chápány plochy a veřejná prostranství s vysokým podílem přírodních prvků protínající město Příbram od jeho jižního okraje až po severní část a zjednodušeně lze říci, že kopíruje tok Příbramského potoka. Takto vymezená oblast obsahuje zejména areál Nového rybníka, Čekalíkovský rybník, rybníky Hořejší Obora a Dolejší Obora, a následně prostor podél ulice Evropská a ulice Podskalí,“ vysvětluje městský architekt Ing. arch. Jaroslav Malý z oddělení rozvoje města a pokračuje, že snahou je vytvořit zde mimo jiné místo pro společenský a kulturní život obyvatel, setkávání a odpočinek, hru, sport a prostor pro trávení volného času a zábavu. Vše v souladu s územním plánem.

Ministr životního prostředí Richard Brabec by měl do Příbrami zavítat na začátku července. Prvotní návrh „zelené páteře“ mu starosta Vařeka předložil ke zhlédnutí již minulý týden na schůzce v Jincích s tím, že podrobnosti společně projednají přímo v Příbrami.

„Co se týče zeleně a rybniční soustavy na Příbramském potoku, má naše město neobyčejný potenciál k rozvoji tohoto prostředí. Proč to nezkusit a nevytvořit zdravé prostředí, které by mohlo být využíváno obyvateli všech věkových, sociálních, kulturních i společenských skupin?“ dodává k připravovanému projektu zelené páteře na závěr starosta města Jindřich Vařeka.

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I

tel. č.: 318 402 240, mob.: 778 533 946


Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

Schůzka se uskutečnila minulý týden ve středu v Jincích po setkání ministrů se starosty našeho regionu, kteří jsou dotčeni rušením vojenského újezdu Brdy. V čele stolu sedí starosta Jindřich Vařeka, po jeho pravé ruce místostarostka Alena Ženíšková, vpravo na fotografii ministři Stropnický a Brabec. Právě ministru životního prostředí Richardu Brabbcovi předložil starosta Vařeka prvotní návrh příbramské „zelené páteře“.
Autor foto: Město Příbram, Pavlína Svobodová.

 

 

 Počet zobrazení: 3504 | Aktualizováno: 19. 06. 2015