PB Citizens: Asistenti prevence kriminality hrají společně s mládeží

Pozice asistentů prevence kriminality není pro příbramské občany ničím novým, poznají je podle specifického stejnokroje, který se podobá uniformě strážníka, s jasným a viditelným označením Asistent prevence kriminality. Celkem šest asistentů se pod vedením městské policie zaměřuje na monitoring vyloučených oblastí v našem městě a získané informace ze své činnosti předává strážníkům městské policie. Občanům, kteří jsou bezmocní při komunikaci s úřady, nabízejí též pomocnou ruku. Dalším jejich cílem je příbramská mládež. V letošním roce se dokonce přihlásili do ligy malé kopané, kdy děti s asistenty a dalšími fotbalovými nadšenci vytvořili družstvo „PB Citizens“.

Asistenti prevence kriminality Karel Karas, Miloslav Arnold Benda a Tibor Lovaš se dětem ve věku 13 až 15 let z příbramské Praktické školy v ulici Pod Šachtami věnují více než jeden rok. Společně založili fotbalový tým a dvakrát v týdnu s nimi trénují. Během loňských prázdnin proběhl i fotbalový kemp, který umožnil mládeži trávit jejich volný čas zábavně a smysluplně. „Děti to nesmírně baví a pod naším dohledem tolik nezlobí. Posilují, běhají a samozřejmě hrají fotbal,“ vysvětluje asistent Miloslav Arnold Benda. „Po počátečních potížích, kdy děti neměly vůbec žádné základy nejen fotbalové hry, ale ani týmové práce při ní, se jim po čase dokonce podařilo vyhrát loňský velký vánoční turnaj speciálních škol,“ doplňuje.

Pro děti z praktických škol, které nemohou z různých důvodů s úspěchem studovat běžnou základní školu, tento úspěch znamenal mnoho. „Výhra v  turnaji byla pro kluky tak obrovskou motivací, že se jejich touha dokázat víc, stala hnacím motorem i v tom, aby se snažili víc i v učení ve škole,“ konstatuje Benda.

V průběhu roční práce se děti naučily i pravidla fair play. Podle asistentů nastal čas posunout starší kluky kousek dál. „Tím dalším krokem byla účast v 2. lize malé kopané. V Příbrami se hraje od dubna do půlky června, vždy v sobotu a v neděli jednou za čtrnáct dní,“ uvádí dále asistent Benda s tím, že pod vedením jejich „trenéra“ Karla Karase založili s žáky nad 15 let tým pod názvem PB Citizens. „Jak už samotný název napovídá, jsme příbramští občané. Kluci mají pěkné dresy, cítí, že reprezentují a nechtějí prohrávat,“ zdůrazňuje Benda důležitost motivace mládeže ze školy Pod Šachtami. 

„Do budoucna chceme podobné sportovní aktivity podporovat,“ uvádí k věci místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková s tím, že právě podpora dětem, které by si v mnoha případech nemohly dopřát drahé kroužky, je z hlediska prevence kriminality nesmírně důležitá. Zároveň místostarostka zve všechny příznivce fotbalu na další turnaje v rámci malé kopané. 2. liga pokračuje 30. dubna v areálu sportovního klubu Spartak Příbram. 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

 

Místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková přišla PB Citizens podpořit na jedno z nedávných utkání 2. ligy malé kopané.

 

 

 

Děti s asistenty a dalšími fotbalovými nadšenci vytvořili družstvo „PB Citizens“.Počet zobrazení: 2504 | Aktualizováno: 25. 04. 2016