Před 120 lety se narodila Hermína Týrlová

0 0 0

 

11. prosince si připomínáme 120. výročí narození slavné příbramské rodačky Hermíny Týrlové. U této příležitosti můžete zhlédnout snímek, který vytvořili v rámci projektové výuky žáci Základní umělecké školy Příbram I., nám. T. G. Masaryka 155 ve spolupráci se žáky Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby v Rožmitále pod Třemšínem.

Tvůrci snímku, jejichž práce byla vedena učitelkami Petrou Peštovou a Lucií Haškovou Markovou, mimo jiné navštívili zlínské filmové ateliéry a odborné expozice věnované Hermínině tvorbě. Ovlivněni jejími animovanými filmy hledali vlastní výrazové prostředky.

 

Hermína Týrlová (11. prosince 1900 Březové Hory – 3. května 1993 Zlín) 

Hermína se narodila dne 11. prosince 1900 v malém domku na Březových Horách. Byla už čtvrtým dítětem v chudé rodině.
Její tatínek byl horník. Ve volném čase vyřezával betlémy. Hermína ho od malička ráda pozorovala. Otáčela tatínkovy vyřezané postavičky v rukách a pozorovala jejich stíny. I když rodiče brzy zemřeli a její dětství nebylo vůbec snadné, jistě ji později ovlivnily vzpomínky na dětství v rodné Příbrami. Hermína odešla v útlém věku do Prahy a později do Zlína, stála u zrodu animovaného filmu a velmi výrazně ovlivnila svou tvorbou jeho podobu. Svou neúnavnou prací a neotřelým přístupem k animaci se zapsala nejen do dějin filmové tvorby, ale zejména do dětských duší. 

Odkaz na filmhttps://www.youtube.com/watch?v=LqCnNg96PW0&t=3s  

 

Hermína Týrlová

 

 Počet zobrazení: 660 | Aktualizováno: 11. 12. 2020