Příbram challenge – příležitost pro středoškoláky, jak zlepšit město

0 0 0

 

Město Příbram přichází s participací, která tentokrát cílí na studenty místních středních škol.

Participace neboli zapojení veřejnosti do rozhodování o městě. Téma, které není Příbrami cizí již od roku 2018, kdy zapojila své občany do projektu participativního rozpočtu. V letošním roce se vedení města zaměřilo na spolupráci s mladou generací, a to jak školním participativním rozpočtem pro žáky základních škol, tak projektem Příbram challenge pro středoškoláky.

„V současné době město Příbram nijak strategičtěji se středoškoláky nekomunikuje. Zapojuje je sice do dílčích aktivit a projektů, nevede s nimi ovšem žádný dlouhodobější dialog. Ve výsledku je tak povědomí radnice o problémech a názorech mladé generace velmi nízké a spíše útržkovité. Město nemůže progresivní vize realizovat, protože je zkrátka nezná. Studenti vnímají věci jinak než radnice. Nejsou ovlivněni byrokratickými rozhodovacími procesy, mohou si tedy dovolit přicházet s novými perspektivami a kreativnějšími návrhy,“ uvedl 
1. místostarosta Martin Buršík.

Východiskem je studentům nabídnout platformu, ve které se budou řešit reálné problémy. Studenti tak mají možnost se díky projektu Příbram challenge přímo podílet na utváření místa, ve kterém žijí. Zamýšlená aktivita je od počátku komunikovaná jako „challenge“, aby měli středoškoláci pocit, že je před nimi výzva, kterou chtějí zdolat. Pro pilotní ročník výzvy bylo vybráno téma životního prostředí.  Studenti zdejších středních škol mohou navrhnout jakékoliv řešení, které by pozitivně ovlivnilo životní prostředí ve městě.

 

Něco málo k organizaci. Projekt bude zahájen setkáním se studenty, které proběhne ve středu 26. února od 15 h v jednacím sále zastupitelstva města. Rada města na výzvu uvolní 400 tisíc korun. Více informací o Příbram challenge je na webu pribram.eu/pribram challenge.

Vítěze na konci dubna vyberou studenti společně s odbornou porotou. Tvůrci projektu, který získá nejvíce bodů, budou odměněni zajímavou výhrou. Město Příbram je vyšle na exkurzi do nově vznikající čtvrti Seestadt Aspern ve Vídni. Na tomto předměstí vzniká město budoucnosti, ve kterém díky nejmodernějším technologiím naplno ožívá koncept chytrého města.

Hlavním smyslem projektu je zapojit teenagery do života Příbrami. Díky Příbram challenge se teď může město měnit také podle nich.

 

Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

 

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

 

 

 

 

 Počet zobrazení: 2710 | Aktualizováno: 14. 02. 2020