Příbram slaví 800

V archivu začala série přednášek věnujících se historii města.

Kapitoly z dějin Příbrami je název cyklu přednášek příbramského státního okresního archivu, věnovaných významnému jubileu města - 800 let od první písemné zmínky. Ředitelka archivu PhDr. Věra Smolová v jeho rámci přiblíží, jak to chodilo v Čechách a ve vládnoucí přemyslovské rodině kolem roku 1216, proč si vlastně pražský biskup koupil Příbram, jak Příbram musela být po několika desetiletích znovu vyměřena a postavena, jak to v Příbrami vypadalo až do konce 19. století a mnoho dalších informací postupně tak, jak se Příbram rozvíjela. Termíny přednášek jsou naplánovány až do konce června.

Úvodní přednáška byla o první doložitelné příbramské historické osobnosti, rytíři Hroznatovi. „O tom, zda v Příbrami vůbec někdy byl nebo ne, se neví. Co se ale ví, je to, že první zmínka o Příbrami se nachází v listině datované 20. června roku 1216, kdy si pražský biskup Ondřej nechal od opata z Milevska proplatit 100 hřiven stříbra, které pak převedl Hroznatovi, od kterého biskup krátce před tím Příbram koupil,“ vysvětlila ředitelka Smolová s tím, že díky tomuto pramenu je jasné, že prvním známým vlastníkem Příbrami byl právě Hroznata.

Listina s první zmínkou o statku řečeném Příbram je jedním z nejvýznamnějších mezníků v dějinách Příbrami a celého příbramského panství. „Další důležité momenty podáváme z trošku jiného úhlu pohledu a snažíme se jít přímo do hloubky,“ uvedla k zahájení série přednášek ředitelka archivu s tím, že z období okolo první písemné zmínky je pro Příbram velmi malé množství pramenů a v podstatě není z čeho vycházet.

Další přednášky:
Zlatý věk renesance aneb Rudolf II. měl stříbro rád
Barokní královské město aneb Zázrak jménem Svatá Hora
Kruté 18. století aneb Podivné nápady císaře Josefa II.
Od státního bankrotu ke svobodě aneb Předci chtěli mluvit česky
Svědek 800 let aneb O našem farním kostele sv. Jakuba Většího

Možná by mohlo mnohé zajímat, jak vlastně v roce 1216 Příbram vypadala? Centrem města, resp. tržního místa byl panský dvorec s příslušným hospodářským zázemím, včetně všech druhů dobytka, samozřejmě s polnostmi, na kterých se pěstoval chmel, ječmen, žito, oves a hrách. Stavby byly zcela jistě dřevěné, byla tam velmi malá obytná stavení, k tomu mnohem větší stavení hospodářská. Pak rynek – vlastně náměstíčko, tržiště, dřevěný kostel, kolem něj hřbitov a masné a pekařské krámy. V roce 1216 brány města ještě nejspíše nebyly. „Představme si Příbram v této době jako větší vesnici,“ uzavřela ředitelka příbramského archivu PhDr. Věra Smolová.

První předáška se pro velký úspěch opakuje v pondělí 18. 1. 2016 od 17.30 hodin. Vstupenky je vhodné rezervovat na http://www.soapraha.cz/pribram

Druhá z cyklu přednášek se uskuteční ve středu 10. února 2016

Vzhledem k velkému zájmu jsou průběžně přidávány další přednášky, sledujte webové stránky archivu.

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami:https://www.facebook.com/mestskyuradpribramPočet zobrazení: 3792 | Aktualizováno: 15. 01. 2016