Příbram získala dotaci na výstavbu Komunitního domu seniorů

V jednom z bývalých pavilonů 8. ZŠ v ulici Žežická bude vybudován Komunitní dům seniorů (KoDuS), jehož součástí bude také společenská místnost, pobytová zahrada a parkoviště. Město Příbram na tento projekt získalo od Ministerstva pro místní rozvoj ČR dotaci ve výši cca 12,5 milionů Kč. Stavět by se mělo začít v červnu letošního roku, termín dokončení je duben 2017.

Ministerstvo pro místní rozvoj tento dotační titul vyhlásilo loni na jaře vůbec poprvé ve své historii. „Podpora není zacílena pouze pro běžné seniory, tedy osoby starší 65 let, ale je určena pro seniory už od 60 let, u kterých je pravděpodobnost jejich aktivity ještě vysoká, a kdy je zachování a prodloužení jejich soběstačnosti a nezávislosti velice důležité,“ vysvětluje místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková s tím, že KoDuS je jakýmsi mezičlánkem mezi samostatným bydlením a domovem s pečovatelskou službou, resp. domovem pro seniory.

V KoDuSu Příbram bude vybudováno 23 bytů s maximální obsazeností 46 osob (1 – 2 osoby/byt). Byty budou dispozičně řešeny jako 1+kk o velikosti 41 až 45 m2. „V projektu je kladen důraz také na komunitní způsob života a na princip sousedské výpomoci,“ doplnila místostarostka Ženíšková s tím, že KoDuS bude mít i společenskou místnost, která bude centrem společných aktivit jeho obyvatel.

Podporované byty v Komunitním domě seniorů jsou určeny osobám ve věku 60 a více let, které prokážou, že jejich průměrný čistý měsíční příjem v období 12 kalendářních měsíců před uzavřením nájemní smlouvy nepřesáhl 1 násobek průměrné měsíční mzdy v případě jednočlenné domácnosti, nebo 1,2 násobek v případě dvoučlenné domácnosti.

Ve Středočeském kraji dotaci na KoDuS získala pouze Příbram a Mladá Boleslav. Na jeden byt v rámci projektu Ministerstvo pro místní rozvoj poskytuje 600 tisíc Kč, a to až do výše 500 tisíc EUR na jeden dům. Přesná částka celkově poskytnuté dotace bude vypočítána dle aktuálního kurzu EUR.

Celkové náklady na výstavbu KoDuSu Příbram jsou dle rozpočtu k projektové dokumentaci cca 34,5 milionů Kč, ovšem předpokládáme, že po výběrovém řízení bude vysoutěžená cena o cca 1/3 nižší.

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí
 
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 Počet zobrazení: 2645 | Aktualizováno: 26. 04. 2016