Příbramské pálení čarodějnic na Nováku!

Zprávička 27. 4. 2015

Město Příbram a NZDM Bedna si dovolují pozvat všechny malé i velké čaroděje i čarodějnice do areálu Nového rybníka, kde 30. dubna proběhne příbramské pálení čarodějnic. Začátek akce je v 15 hodin na jižní straně areálu (velké ohniště poblíž horolezecké stěny Jakub). Hranici společně zapálíme v 16 hodin.  

„U příležitosti všeobecně oblíbeného pálení čarodějnic jsme se společně s Bednou rozhodli postavit velký táborák, pozvat všechny děti i jejich doprovod na Novák a brzy odpoledne tak oslavit tento magický svátek,“ uvedla za město místostarostka Bc. Alena Ženíšková a dodává: „Kdo bude chtít, může přijít v čarodějnickém kostýmu, malé i velké čarodějnice i čarodějové jsou vítáni.“

Zajištěno je občerstvení, pivo či limonády a připravují se také drobné hry pro děti. V případě nepříznivého počasí bude připraven párty stan.

„Firma Zeman maso-uzeniny v den akce dodá sponzorským darem 80 kg špekáčků, Pekárna Hořovice zajistí chléb. Děkujeme těmto sponzorům za podporu naší akce,“ uvedla dále místostarostka s tím, že špekáček zdarma dostane každé dítě, které na akci dorazí.

„Těší nás, že město Příbram myslí na děti a mladé lidi, protože s touto cílovou skupinou v NZDM Bedna pracujeme. Vítáme tento nápad, který zpestří dění v Příbrami a díky tomu děti a mládež mohou strávit odpoledne netradičním způsobem,“ uvedla za NZDM Bedna Bc. Magdaléna Kočová.

Pálení čarodějnic - nebo také Filipojakubská či Valpružina noc - jsou označení pro noc z 30. dubna na 1. května. Je to velmi starý a dodnes živý lidový svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat. Tato noc je jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.

Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I

tel. č.: 318 402 240,
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 Počet zobrazení: 3098 | Aktualizováno: 27. 04. 2015