Příbramsko a Pražská integrovaná doprava

 

Od soboty 29. června 2019 bude Příbramsko zahrnuto do Pražské integrované dopravy (PID), což znamená, že budeme moci využívat častější a levnější spoje na Prahu.

 

„Jak jsem již v minulosti řekl, zařazení Příbramska do Pražské integrované dopravy je krokem správným směrem. V současné době s dopravcem připravujeme i zařazení samotné Příbrami, aby obyvatelé města mohli využívat dalších výhod. O probíhajících přípravách a termínech budeme veřejnost průběžně informovat,“ uvedl k integraci starosta města Jan Konvalinka.

V souvislosti s připravovaným spuštěním integrace autobusových linek se bude ve středu 26. června v 10 hodin v Příbrami na autobusovém nádraží konat slavnostní akt, na který naváže zahájení intenzivní informační kampaně pro cestující.

V průběhu tohoto dne bude po Příbrami jezdit zdarma historický informační autobus Ikarus 280, který nabídne zdarma také informační materiály, a informátoři uvnitř autobusu poradí, jak nově cestovat linkami PID. Zároveň bude na autobusovém nádraží informační stánek PID s aktuálními informačními materiály včetně jízdních řádů.

Nově budou na páteřní trase Praha – Dobříš – Příbram jezdit linky 392, 393 a 395. V samotné Příbrami dojde k úpravě trasy těchto autobusů, kdy již nebude obsluhována autobusová zastávka Milínská, kterou nahradí zastávky Čs. armády a Hořejší Obora. Se změnou souvisí také snížení jízdného a navýšení spojů. 

Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí 
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

Informování obyvatel zajistí organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje, p. o., Praha v těchto termínech:

STŘEDA 26. 6.
PŘÍBRAM, Autobusové nádraží, 09:00-17:00 h

ČTVRTEK 27. 6.
PŘÍBRAM, Autobusové nádraží, 12:00-17:00 h

PÁTEK 28. 6.
PŘÍBRAM, II. poliklinika, 05:30-09:30 h
PŘÍBRAM, Jiráskovy sady, 09:00-13:00 h

PONDĚLÍ 1. 7.
PŘÍBRAM, II. poliklinika, 05:30-09:30 h
PŘÍBRAM, Jiráskovy sady, 08:00-15:00 h

 

 

Nejčastější dotazy  

Jak zjistím dopředu, kolik mě cesta bude stát? V pásmech se nevyznám.

Nejjednodušší je jít na webové stránky Pražské integrované dopravy pid.cz/ a tady si vyhledat spojení, kam potřebujete jet. Spolu se spojením vám systém spočítá také cenu při použití jízdenky PID. Druhou možností je aplikace PID Lítačka, která vám cenu nejen spočítá, ale můžete si v ní jízdenku rovnou přes mobil i koupit. Pokud byste se chtěli raději s někým poradit, můžete využít telefonní číslo zákaznického centra PID 234 704 560, které je v provozu denně (tedy i o víkendech) od 8 do 18.30 hodin.

 

Kde všude si mohu jízdenky PID pro jednorázovou cestu koupit?

Pokud nastupujete ve Středočeském kraji do autobusu PID, jízdenku vám prodá řidič. Platit u něj můžete v hotovosti nebo také bezkontaktní bankovní kartou. Jednoduše u řidiče zaplatíte pípnutím kartou jako v supermarketu. Pokud nastupujete na vlak na nádraží, kde je pokladna Českých drah, můžete si u pokladní říct o jízdenku Pražské integrované dopravy. Budete často mile překvapeni, protože bývá levnější než jízdenka ČD. 

Pokud rádi pracujete s aplikacemi v mobilním telefonu, stáhněte si určitě aplikaci PID Lítačka. Vyhledáte si trasu, kam chcete jet, a rovnou můžete klepnout na tlačítko Koupit jízdenku. Stačí pro to mít bankovní kartu, která umožňuje platbu přes internet. Jízdenku v mobilu přes internet během pár sekund zaplatíte a při nástupu u řidiče ukážete jen displej svého telefonu s jízdenkou.

 

Jaké slevy platí v autobusech a vlacích Pražské integrované dopravy ve Středočeském kraji?

V autobusech i vlacích platí státní slevy 75 % pro děti, studenty a seniory nad 65 let. Děti do šesti let jezdí ve vlacích a autobusech zdarma. Senioři nad 70 let mohou jezdit zdarma všemi autobusy Pražské integrované dopravy. Pokud chcete ušetřit na pravidelných cestách, vyplatí se časové kupony PID, ty jsou měsíční, čtvrtletní nebo roční.

 

Které časové kupony jsou nejvýhodnější?

Časové kupony se vyplatí všem, kdo jezdí pravidelně, ať už do práce, nebo do školy. Nejvýhodněji vychází roční kupon. Ale i měsíční kupón vyjde v porovnání s každodenním kupováním jednorázových jízdenek mnohem levněji. Výhodou předplatní jízdenky je, že s ní můžete vzít kolo do vlaku zdarma.

 

Kde si mohu koupit předplatní kupony PID? A potřebuji k tomu plastovou zelenou Lítačku?

Časové kupony si můžete koupit v předprodejních místech Pražské integrované dopravy, jejich kompletní seznam je na https://pid.cz/kontakty/prodejni-mista/. Nejjednodušší a nejrychlejší je nákup na internetu na www.litacka.cz.
Plastovou zelenou Lítačku nepotřebujete, kupon si můžete pořídit i v případě, že chcete použít pouze bankovní kartu Visa nebo MasterCard, ta vám pak slouží zároveň jako identifikátor.

 

Vždycky jsem si kupoval jízdenky pro každý dopravní prostředek zvlášť. U řidiče v autobusu a pak na nádraží u pokladny. Proč bych to měl přestat dělat?

Můžete to dělat dál, ale proděláte. Tarif Pražské integrované dopravy je založený na tom, že si koupíte jednu jízdenku a s ní pak můžete přestupovat mezi všemi dopravními prostředky. A na jednu jízdenku je to levnější, než když si budete kupovat jízdenky na své cestě zvlášť. Když nastupujete do regionálního autobusu a pak přestupujete na vlak, už v autobuse dostanete jízdenku pro celou cestu a s ní pak pojedete vlakem. Integrací pak dosáhneme toho, že i v malé obci kdekoli ve Středočeském kraji si cestující pořídí při nástupu jednu jízdenku, na kterou dojede třeba do samotného srdce Prahy, ale i jízdenku pro cesty na některou z památek Středočeského kraje.

 

 

 

 

Zpravodaj PID č. 12/2019Počet zobrazení: 3986 | Aktualizováno: 21. 06. 2019