Projekt řešený metodou EPC – prvenství pro Příbram

 

Již po osmé udělila Asociace poskytovatelů energetických služeb ceny za nejlepší energeticky úsporné projekty řešené metodou EPC.

Titul Nejlepší Energeticky úsporný projekt řešený metodou EPC získala příbramská radnice. Hodnotící komise ocenila, že jedna koruna úspor je vygenerována pouhými 3,40 korunami investice do energeticky úsporných opatření, což znamená, že investice se za 3,5 roku splatí.Náš projekt může být důkazem, že i při relativně investičně nenáročných opatřeních lze dosáhnout zajímavých úspor energie. Za modernizaci vytápění, měření a regulace zaplatíme 5,2 mil. korun, ty však budeme splácet z budoucích úspor energie ve výši 1,5 mil. korun ročně,“ vysvětluje starosta Jindřich Vařeka.

Ačkoli podobných městských či krajských EPC projektů funguje na území ČR téměř 40, nevyužitý potenciál úspor je stále velký. Základním předpokladem je roční spotřeba energie za min. 1 až 1,5 mil. korun.

Město Příbram se do soutěže přihlásilo s projektem: Poskytování energetických služeb metodou EPC pro vybrané objekty ve vlastnictví města. V rámci tohoto projektu se jedná celkově o 14 budov, ve kterých dojde díky energetickým opatřením k ročním úsporám ve výši 1 532 000 Kč.

 

Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí 
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Energetické služby se zárukou (z angl. Energy Performance Contracting, také EPC) představují velmi efektivní nástroj realizace úsporných opatření. Metodu EPC lze charakterizovat jako zaručení předpokládaného snížení spotřeby energie, které se projeví v úsporách provozních nákladů, použitých na splácení původní investice. Metoda EPC byla v ČR představena v roce 1992.

EPC je komplexní služba zahrnující

- návrh (energetickou analýzu)

- přípravu (návrh opatření na úsporu energie a snížení nákladů)

- financování projektu

- realizaci

- vyškolení obsluhy zařízení

- vyhodnocení měření a sledování dosažených výsledků

- dlouhodobý dohled nad funkčností a výkonností po dobu smluvního vztahu

Financování projektu při uplatnění "čisté" podoby metody EPC probíhá tak, že investice jsou po přijatelnou dobu spláceny pouze z uspořených nákladů. Součástí projektu řešeného metodou EPC přitom může být financování třetí stranou. Způsob financování lze zvolit nezávisle.Počet zobrazení: 1230 | Aktualizováno: 20. 02. 2019