Rychlíkem z Příbrami až pod Pražský hrad na jedinou jízdenku

 

Přijíždíte vlakem na Smíchov, vyhazujete jízdenku do koše a spěcháte do trafiky, abyste si koupili další lístek na metro. Jde to ale i snadněji, s jízdenkou Pražské integrované dopravy (PID). Je výhodnější a ušetří vám překvapivě mnoho času. 

Již od února jsou rychlíky z Příbrami přes Beroun do Prahy (linka R26) zařazeny v systému PID. Znamená to, že můžete jet na jedinou přestupní jízdenku z Příbrami až pod Pražský hrad. Díky rychlíku se dostanete do úplného středu města i bez přestupu na autobusovém terminálu Na Knížecí. 

„Kromě toho, že je cesta rychlíkem do Prahy mnohem pohodlnější než cesta autem nebo autobusem, bude také pro řadu cestujících nově levnější,“ vysvětluje výhody integrace Pavel Procházka, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK). „Především ve srovnání s klasickými traťovými jízdenkami ČD budou lidé počítat úspory ve stokorunách měsíčně. Navíc na jednu jízdenku dojedou do Prahy a dál s ní mohou přestoupit na tramvaje, metro nebo autobusy, bude to mnohem pohodlnější.“ 

 

Každodenní cesty levnější i o tisíc korun měsíčně 

Pokud pravidelně dojíždíte za prací do Prahy, pořiďte si předplatní jízdenku PID pro sedm pásem a pak tramvajenku pro Prahu. Oproti běžným traťovým jízdenkám ušetříte téměř 600 korun a přitom získáte přístup k celé pražské MHD. To vše za předpokladu, že jste dosud využívali slevovou aplikaci ČD a nepotřebovali metro ani tramvaje – v opačném případě cenový rozdíl hravě přesáhne tisíc korun. 

Výhod je ale víc. Na stejnou časovou jízdenku můžete jet třeba o víkendu se známými na Karlštejn. Nic nedoplácíte ani nemusíte do pokladny. Sedmipásmová jízdenka platí prakticky na celém území Středočeského kraje v osobních vlacích, rychlících a na autobusových linkách PID, jejichž počet neustále roste. 

Systém může na první pohled vypadat složitě, ale ve skutečnosti si musíte pamatovat pouze to, že Praha a Středočeský kraj se dělí na pásma – jakési prstence, podle kterých se počítá cena. Nezáleží na kilometrech ani na počtu zastávek, pouze na tom, kolik pásem při své cestě projedete, případně jak dlouho vám cesta potrvá. Pokud si nejste jisti správnou cenou, vždy vám napoví tarifní kalkulačka či vyhledávač spojení na webu pid.cz. 

 

I na občasných cestách díky PID ušetříte 

Systém PID nabízí velmi výhodné jednorázové jízdenky, které lze koupit v pokladnách Českých drah včetně Příbrami. Třeba právě na Karlštejn postačí jízdenka pro čtyři pásma v ceně 40 Kč. Oproti jízdnému Českých drah je to úspora 19 korun za cestu. 

Nejlepší zpráva na konec: v průběhu posledního čtvrtletí se do systému PID zařadí i některé autobusové linky na Příbramsku (včetně linek Praha–Dobříš–Příbram). Získáte tak ještě více možností, jak levněji cestovat po regionu i do Prahy. S jedinou jízdenkou totiž budete moci přestoupit z rychlíku přímo na linku MHD v Příbrami nebo naopak. Mnoho možností, jedna jízdenka – to je budoucnost PID na Příbramsku.  

 

Cenové srovnání pro pravidelné dojíždění 

Měsíční jízdné  Traťová jízdenka ČD bez slevy  Traťová jízdenka ČD se slevou IN25  Předplatní kupon PID 
 

 Příbram – Praha hl. n. přes Rudnou (R26) 

3246 Kč 2436 Kč 1560 Kč
(7 pásem)
+ kupon pro Prahu* 
 Příbram – Praha-Smíchov přes Rudnou (R26) 3080 Kč 2310 Kč   1780 Kč
 (8 pásem) 
 Příbram – Zdice  1456 Kč 1092 Kč   700 Kč
 (3 pásma) 
 Příbram - Beroun 1792 Kč  1344 Kč   920 Kč
 (4 pásma) 
 Příbram - Jince 756 Kč 567 Kč  460 Kč
 (2 pásma) 


 * Kupon pro Prahu – měsíční 550 Kč, roční 3650 Kč 

 

 

Cenové srovnání pro občasné cesty 

 Jednorázové jízdenky  ČD obyčejná  ČE sleva IN25  PID (pásma, jak dlouho platí) 
 Příbram – Praha hl. n. přes Rudnou (R26) 116 Kč 87 Kč 

84 Kč (11 pásem, 5 hodin)
v časové platnosti lze využít i pro linky MHD Praha 

 Příbram – Praha-Smíchov přes Rudnou (R26)   110 Kč 83 Kč  68 Kč (9 pásem, 4 hodiny) 
 Příbram – Zdice  52 Kč 39 Kč  24 Kč (3 pásma, 60 minut) 
 Příbram – Beroun  64 Kč  48 Kč  32 Kč (4 pásma, 90 minut) 
 Příbram – Jince  27 Kč 20 Kč  18 Kč (2 pásma, 30 minut) 

 

 Počet zobrazení: 2042 | Aktualizováno: 25. 06. 2018