Senioři z Březových Hor láskyplně zpívali

Zprávička z města 5. 5. 2015

Téma lásky bylo hlavním motivem nedávného vystoupení seniorů z Domova důchodců na Březových Horách. Březohorské stříbrné hlasy, jak se pěvecké uskupení nazývá, vystupuje se svým programem v domově důchodců několikrát do roka. „Název Březohorské stříbrné hlasy jsme zvolili z úcty k březohorským stříbrným dolům, stříbru v našich hrdlech i k našim šedinám,“ uvedla za soubor paní Ludmila Kubíčková. Na harmoniku seniory skvěle doprovázela paní Jaroslava Křížová.

Zatím pokaždé, co soubor zpíval, bylo to podle jeho protagonistů především pro radost a rozptýlení. „Tentokrát jsme k oslavě začínajícího máje zvolili téma lásky. Protože když budeme lásce dobře naslouchat, povede nás, abychom ji uznali a oslavili takovou, jaká je doopravdy,“ uvedla dále paní Ludmila a zahájila vystoupení těmito slovy: Láska, to není jen radost, ideály a sny. To je též zklamání, bolest a slzy. S láskou si nelze hrát, té nelze poroučet. To je královna mocnější rozumu, ovládající člověka tak dokonale, až se jednou naplní k prasknutí radostí ze života.

Soubor Březohorské stříbrné hlasy vybral na vystoupení ze svého repertoáru - čítajícího na 120 písní – ty písničky, které vyprávějí o různých podobách lásky, o namlouvání i o rozcházení. „Přitom začaly vyplouvat vzpomínky na ty z našich rodů, kteří neměli rodiče, narodili se jako nemanželské děti nebo byli od svých rodičů nějakým způsobem odděleni,“ vyprávěla paní Ludmila s tím, že právě těmto lidem soubor věnoval písně Malý hošík černovlasý a Išla Marína.

Ve svém vystoupení se soubor věnoval i jiným druhům lásky: dětské či zakázané. V průběhu vystoupení členka souboru paní Turková perfektně zarecitovala Máj: „Co by to bylo za oslavu lásky, kdybychom nezavzpomínali na nejslavnější báseň Karla Hynka Máchy – Máj,“ s úsměvem dodala paní Ludmila Kubíčková.

Senioři písní Ach synku, synku vzdali úctu předkům a možná také tímto dali posledních pár rad našim potomkům… A to už začínala poslední píseň Na břehu Blanice a zněla závěrečná slova paní Ludmily Křížové: „Žijme tady a teď. Radujme se z každého okamžiku a setkání. Milujme sami sebe a mějme úctu k tomu, jak ten život lidský, někdy nelehký a někdy plný radosti, zvládáme.“

 

Březohorské stříbrné hlasy láskyplně zpívaly v domově seniorů na Březových Horách.

 

 

Na harmoniku seniory skvěle doprovázela paní Jaroslava Křížová.

 

 

Paní Ludmila Kubíčková – na fotografii s programem vystoupení v ruce.

 

 

Seniory na Březových Horách navštívila při jejich vystoupení místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková.

 

Pavlína Svobodová,
tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I

tel. č.: 318 402 240,
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram  Počet zobrazení: 2176 | Aktualizováno: 05. 05. 2015