Slavnostní odhalení sochy brdského rytíře Fabiána

 

V Orlově byla slavnostně odhalena dřevěná socha brdského rytíře Fabiána

Socha dobrého ducha Brd rytíře Fabiána už má své pevné místo v Orlově – u jedné z bran do prostoru CHKO Brdy. Monument z lipového dřeva v sobotu 22. září 2018 společně odhalili zástupci města Příbram, obce Obecnice, Vojenských lesů a statků, a Waldorfské školy Příbram. Součástí akce byla výstavka fotografií z Brd, soutěže pro děti a celou rodinu, ekologická hra, den otevřených dveří v Ekocentru Orlov s prohlídkou farmy a především organizované vycházky a vyjížďky do podzimní přírody Brd.

Jedním z těch, kteří sochu představili veřejnosti, byl i příbramský místostarosta Václav Švenda. Ten na místě vzpomněl na toho, co postavu zakletého rytíře Fabiána uvedl do povědomí veřejnosti ve svém díle, jež se stalo jakousi Biblí všech milovníků Brd. Teprve před několika málo dny zesnulého výtvarníka, spisovatele, předního znalce a obdivovatele tohoto pohoří pana Jana Čáky. „Věřím, že stejně jako duch Fabiána, který je tu dnes určitě s námi, tak i on se na nás ze shora dívá. Rád bych mu za nás za všechny i touto cestou poděkoval a vzdal čest jeho památce,“ uvedl Švenda.

Iniciátorem vzniku sochy se stalo město Příbram, v myšlence jej podpořila také Obecnice, která dodala materiál, z něhož socha vznikla, akademický malíř Ivan Bukovský zpracoval její prvotní model a především studenti jedenáctého a dvanáctého ročníku Waldorfské školy v Příbrami, kteří pod vedením učitelů Jarmila Bryndy, Rostislava Antona a Michaela Šimka sochu vytvořili. Dle návrhu Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Příbrami byla socha přikotvena ke slepencovému podstavci. Chybět nemohl ani souhlas vlastníka pozemku – Vojenských lesů a statků, a souhlas zástupců CHKO Brdy.

A jak vlastně rytíř Fabián ve skutečnosti vypadá? To popisuje Jan Čáka, velký milovník a znalec Brd, ve své knize Toulání po Brdech. „Jen vzácně se dal Fabián lidem spatřit. Tehdy měl podobu zdatného myslivce s kloboukem ozdobeným kytkou z kapradě, jeřabinou či lesními bylinami. Ale jiní ho prý uviděli jen jako maličkého tlustého myslivečka, který měl tvář ukrytou pod tmavým závojem. A do třetice ještě jeden kontrast: Fabián v podobě obra.“

Zatoulejte se tedy v Brdech i vy, třeba jen do Orlova, vezměte s sebou svoje děti a zaveďte je k nejnovějšímu vyobrazení možné podoby Fabiána. Stojí to za to.

 

Pavlína Svobodová, DiS.
tisková mluvčí 
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

 

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: František Gahler

 

 Počet zobrazení: 1433 | Aktualizováno: 24. 09. 2018