Socha Klementa Gottwalda po čtyřiceti letech opouští Příbram

Příbramská socha československého komunistického politika Klementa Gottwalda, druhý odlitek sochy zhotovené akademickým sochařem Břetislavem Bendou pro město Písek, se včera vrátila do jižních Čech, rodiště svého autora. Zamířila do Alšovy jihočeské galerie.

S ohledem na regionální souvislosti bylo dílo jihočeského rodáka Břetislava Bendy nabídnuto Jihočeskému kraji, resp. správci jeho uměleckých sbírek, kterým je Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, která vlastní další Bendovy práce. Galerie projevila zájem a zastupitelé pak v květnu letošního roku rozhodli o darování sochy právě této galerii.

„S odstupem času, z dnešního úhlu pohledu, považujeme za pozitivní, že byl umělecký předmět zachován, přestože jeho námět je sporný. Je totiž dokladem historie takové, jaká byla. Město Písek nechalo bronzový originál v roce 1990 roztavit,“ sdělila již dříve ředitelka příbramské Galerie Františka Drtikola s vysvětlením, že předáním sochy Alšově jihočeské galerii, jakožto oficiální instituci, bude zaručeno, že nebude nikdy zlikvidována. „Dílo bude zapsáno do Centrální evidence sbírek a bude s ním nakládáno dle příslušných předpisů,“ dodala na závěr ředitelka galerie.

 

Příbramskou sochu Klementa Gottwalda si jako druhý odlitek sochy zhotovené akademickým sochařem Břetislavem Bendou pro město Písek v roce 1976 zakoupilo město Příbram za cenu 540.600 Kč. Socha mnoho let "zdobila" současné náměstí 17. listopadu. Po změně režimu, po Sametové revoluci, byla od roku 1990 deponována v areálu Technických služeb města.

  

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí
 
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram 

  

 

 

Foto: Marie Čekanová

 Počet zobrazení: 2862 | Aktualizováno: 21. 09. 2016