Součástí Zelené páteře města je i Čekalíkovský rybník

0 0 0

 

 

Zelenou páteří města se nazývá prostor podél Příbramského potoka protínající celé město. V současné době se zvelebuje další část, kterou je Čekalíkovský rybník.

Práce v okolí Čekalíkovského rybníka navazují na již vybudované části Zelené páteře, tedy na zrekonstruovaný areál Nového rybníka a klidovou zónu Ryneček, jejíž součástí je dětské hřiště, posilovací prvky pro seniory nebo například oplocený výběh pro psy.

Cílem revitalizace tohoto území je přetvoření nevyužitého prostoru bývalých zahrádkářských kolonií s nefunkčním rybníkem v centru města na příjemný park, na místo vhodné k relaxaci a odpočinku. „Oblast Čekalíkovského rybníka se stane klidovou zónou prakticky v centru města. Z nevyužívaného, zanedbaného prostoru se stane prosvětlené místo, které bude dostupné jak pro obyvatele sídliště, tak pro obyvatele centra staré Příbrami. Projekt velmi vhodně navazuje na již vybudované části Zelené páteře města a je také určitou spojnicí na cestě ze Svaté Hory do oblasti sídliště a Březových Hor,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Vybudování zmiňované klidové zóny není pouze o vypracování projektu a samotné realizaci, ale také o řadě dalších úkonů. „Práce v oblasti Čekalíkovského rybníka začaly již v minulém volebním období rušením zahrádkářské kolonie. V současné době probíhá na základně dendrologického průzkumu kácení v oblasti, a poté budou moci být zahájeny samotné práce na vyčištění rybníka, parkové úpravě oblasti, vybudování altánu, mola, herních prvků pro děti. Projekt řeší mimo jiné obnovu náhonu ze Sázkového potoka, který přes Kaňku teče právě do Čekalíkovského rybníka. Celá oblast se dočká nové výsadby zeleně a součástí parku bude také odkaz na Valle di Ledro a česko-italskou historii,“ dodal starosta Jan Konvalinka.

Zapomenout nesmíme ani na další aspekty projektu, jako je parkování či úprava dopravy v okolí. V rámci projektu se počítá s vybudováním vyvýšeného zpomalovacího prahu v Milínské ulici, který zajistí bezpečný přechod ve směru na Svatou Horu. Zároveň dojde k vytvoření nových parkovacích míst sloužících nejen návštěvníkům parku, ale především obyvatelům zmiňované oblasti.

 

 

Park nabídne celou řadu aktivit, aby si na své přišli všichni návštěvníci parku

Hlavní promenáda jako vzpomínkové místo – prvek, jež nabízí nespočet výhledů na Čekalíkovský rybník, klidné posezení na lavičkách i pobytových schodech s výhledem do zeleně. Zároveň místo odkazu na česko-italskou historii, kterou připomínají nejen desky usazené do chodníku, ale i autorské informační tabule

Pobytová mola – pohledově atraktivní prvky, jež nabízejí návštěvníkům kontakt s vodní hladinou a neformální posezení

Stezka bosou nohou – nabízí jedinečný zážitek nahým chodidlům, pobaví malé i velké

Nejdelší skluzavka v Příbrami – zábavné svezení pro děti na zvlněné dráze

Přírodní herní prvky pro děti – nabízí odpočinek od strohých městských hřišť a intuitivní hru v přírodním prostředí

Houpací lavička – příjemná relaxace nad vodní hladinou nebo první rande

Centrální plocha s altánem – pro konání venkovních představení, potkávání se, skákání na trampolínách, posezení u piknikového stolu či schování se před deštěm v altánu. V rámci altánu bude zabudována elektro přípojka pro konání akci nebo zřízení dočasného občerstvení.

Sad – příjemné posezení a relaxace pod korunami ovocných stromů, česání ovoce

Stezka rákosím – nabízí možnost průchodu mezi jedinečnou litorální vegetací, pozorování ptactva a vodních živočichů

Pláž – pro trávení volného času u vody

Brod – unikátní přechod přes Příbramský potok jako zábavnější varianta k překonávání vodního toku
 

 

Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí 
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

REVITALIZACE ÚZEMÍ ČEKALÍKOVSKÉHO RYBNÍKA - STUDIE

 

 

SOUČASNÝ STAV

 

 

VIZUALIZACEPočet zobrazení: 2618 | Aktualizováno: 14. 01. 2020