Společně pro Příbram: z hlasování vzešly tři návrhy

0 0 0

 

„Příbram.nakole.cz - cyklistická koncepce města Příbram“, „Rekonstrukce laviček na Svaté Hoře“ a „Přes Kaňku bezpečně na Padák a lesopark Hatě“. Mezi tyto tři projekty bude rozdělen milion korun z městského rozpočtu, který rada města vzhledem k velkému zájmu veřejnosti navýšila o 100.000 korun. Veřejnost návrhy vybrala v rámci hlasování prvního ročníku projektu participativního rozpočtu Společně pro Příbram.

V letošním roce měli občané poprvé možnost vyzkoušet projekt participativního rozpočtu v našem městě. V rámci kampaně byla oslovena široká veřejnost, ale i zájmová sdružení a osadní výbory. Díky velmi velkému zájmu se od začátku roku sešlo celkem 40 projektových návrhů od veřejnosti. Náměty byly během února veřejně diskutovány a projednány. V březnu a dubnu následovalo posouzení proveditelnosti zodpovědnými odbory městského úřadu a příspěvkovými organizacemi města, a po výsledcích veřejného hlasování, které proběhlo od 1. do 22. června, tak projekt participativního rozpočtu vstoupil do poslední fáze.

Hlasovalo se elektronicky, systémem Demokracie 21, založeném na principu více hlasů. Tento systém umožňuje hlasujícím detailněji vyjádřit své preference. Díky plusovým hlasům dochází k překryvu preferencí a je nacházena skupinová shoda a nejširší konsensus. Minusový hlas je pak doplňkem, který pomáhá odkrývat kontroverze.

Pro zajímavost: hlasování se zúčastnilo celkem 2.498 hlasujících, z toho 56 % žen a 44 % mužů. Počtem zapojených hlasujících se příbramský participativní rozpočet řadí mezi nejúspěšnější v ČR. Nejvíce hlasujících bylo ve věkové kategorii 36 až 50 let. 46 % hlasujících bydlí a zároveň pracuje nebo studuje v Příbrami.

„Milým zjištěním je, jak se navrhovatelé aktivně pustili do propagace návrhů ve svém okolí a jak s veskrze vstřícným přístupem oslovených lidí se setkali,“ říká Zuzana Kučerová, vedoucí Odboru kancelář města Městského úřadu Příbram a zároveň koordinátorka projektu. Podle Kučerové dále ze statistických údajů vyplývá, že 44 % hlasujících se o hlasování dozvěděla právě od přátel nebo jiných osob.

 

 Realizovat se budou tři nejúspěšnější návrhy:

 1) Příbram.nakole.cz - cyklistická koncepce města Příbram
- Rozpočet: 300.000 Kč
- Počet hlasů: 673
 Navrhovatel: Josef Hovorka

2) Rekonstrukce laviček na Svaté Hoře
- Rozpočet: 200.000 Kč
- Počet hlasů: 639
Navrhovatel: Mgr. David Horáček

3) Přes Kaňku bezpečně na Padák a lesopark Hatě
- Rozpočet: 600.000 Kč
- Počet hlasů: 484
Navrhovatel: Lenka Maříková

 

V následujících týdnech budou zahájeny konzultace vítězných navrhovatelů s příslušnými pracovníky radnice s cílem zahájit realizaci projektů co nejdříve. Neúspěšné projekty neskončí v koši, některými se radnice hodlá zabývat při přípravě investičních akcí pro příští rok v rámci běžného rozpočtu. Radnice by chtěla v projektu v příštím roce pokračovat, nicméně rozhodnutí o jeho budoucnosti padne až po komunálních volbách.

Výsledky s podrobnými informacemi ohledně hlasování jsou ke zhlédnutí na webu www.spolecne.pribram.eu

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí  
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

  

 

 

 

Na snímku je Lenka Maříková, která se v hlasování veřejnosti se svým projektem  „Přes Kaňku bezpečně na Padák a lesopark Hatě“ umístila na třetím místě. Navrhovatelé 1. a 2. projektu se vyhlášení nezúčastnili.

 Počet zobrazení: 2144 | Aktualizováno: 28. 06. 2018