V Orlově bude odhalena dřevěná socha brdského rytíře Fabiána

 

Jízda historickým autobusem, výstava fotografií, soutěže pro děti, živá hudba, ale především příjemná vycházka či vyjížďka podzimní přírodou Brd. To vše a mnoho dalšího čeká v sobotu 22. září na návštěvníky akce pořádané u příležitosti odhalení sochy pána Brd, dobrého ducha Fabiána, v příbramské městské části Orlov na hranici CHKO Brdy, na úpatí vrchu Třemošná.

Akci pořádá Město Příbram ve spolupráci s obcí Obecnice, Vojenskými lesy a statky, Správou CHKO Brdy, Waldorfskou školou a Klubem českých turistů - Baník Příbram. Součástí dne bude výstavka fotografií z Brd, soutěže pro děti a celou rodinu, ekologická hra, den otevřených dveří v Ekocentru Orlov s prohlídkou farmy a chybět nebude ani živá hudba a občerstvení.

Společně s Klubem českých turistů jsme připravili čtyři pěší a dvě cyklistické trasy, z nichž si snadno vyberete podle chuti i momentální fyzické kondice. Všechny samozřejmě míří k nové soše Fabiána v Orlově,“ uvedl za město Příbram jeho místostarosta Václav Švenda s doplněním, že socha bude slavnostně odhalena v 13.30 hodin.

Samotného úkolu sochu vytvořit se podle návrhu malíře Ivana Bukovského ujala Waldorfská škola – její studenti a učitelé pod vedením Jarmila Bryndy. Vhodný strom, lípu, poskytla obec Obecnice. Dle návrhu Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Příbrami bude socha přikotvena ke slepencovému podstavci. Váha sochy je cca 400 kilogramů. Po dohodě s vlastníkem pozemku Vojenskými lesy a statky bylo rozhodnuto, že socha Fabiána bude umístěna na okraji CHKO Brdy u jedné z přístupových cest na Třemošnou v osadě Orlov. Pro návštěvníky Brd i Příbrami tak vznikne další atraktivní místo, které stojí za to navštívit.

Trasy pochodu a cyklojízd přivedou účastníky na atraktivní místa CHKO Brdy, např. k Pilské vodní nádrži, na kouzelnou skalní vyhlídku Kazatelna nad Příbramí, na vrchol Třemošné (779 m), pod svahy mohutného mrazového srubu Klobouček (703 m) nebo na nejvyšší horu Brd, 865 m vysokého Toku s cílovou plochou někdejší dělostřelecké střelnice. Vše do míst, kam byl po dlouhých 90 let až do konce roku 2015 veřejnosti vstup přísně zakázán. Účastníci se zde důvěrně seznámí s krásnou přírodou Brd, jednou z nejzachovalejších u nás. Na akci bude možné také zakoupit zcela novou a aktuální, podrobnou turistickou mapu Brd (nejen CHKO) v měřítku 1:30.000. Účastníci obdrží pamětní list.

Pěší trasy jsou v délce 3,6 km (dětská), 7 km, 10 km a 17 km se starty v Příbrami-Orlově, Příbrami-Kozičíně a v Obecnici, z nichž si snadno každý vybere podle chuti i momentální fyzické kondice. Dále jsou připraveny dvě cyklotrasy v délce 13,5 km (dětská) a 28 km se starty v Příbrami, v Lesoparku Litavka a před nádražím ČD.

Více informací a jízdní řády dopravních spojů najdete zde: http://kalendar.pribram.eu/program/akce/za-fabianem-do-brd-v-orlove-bude-odhalena-socha-brdskeho-rytire 

 

Pavlína Svobodová, DiS.
tisková mluvčí  
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

 

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribramPočet zobrazení: 1283 | Aktualizováno: 18. 09. 2018