V Příbrami se snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

Příbram, 9. května – Ve svatohorském sadu se v sobotu sešlo téměř 50 lidí na pikniku Férová snídaně NaZemi. Podpořili tak fairtradové a lokální pěstitele. Příbramáci tím dali jasně najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. Piknik proběhl na Světový den pro fair trade. Vedle Příbrami se snídalo na dalších 136 místech po celé České republice a celkový počet snídajících letos přesáhl 5 000.

Voňavé koláče, chutné pomazánky se surovinami od místních pěstitelů, doma upečené pečivo, fairtradová káva, čaj nebo kakao. To byly nejčastější pochutiny, které si účastníci doma připravili a přinesli s sebou na férový piknik.

 „Počasí letos vyšlo naprosto úžasně. V prosluněném sadu nám bylo tak příjemně, že jsme v užším kruhu poseděli až do půl třetí odpoledne. Bylo tu tolik dobrot, že jsme nevěděli, co ochutnávat dříve. Některé zajímavé recepty najdete na facebooku občanského sdružení Jiná krajina o. s., které pečuje o svatohorský sad,“ uvedla organizátorka příbramské Férové snídaně Kateřina Šperlová.

„Férové snídaně jsou příjemnou komunitní akcí, během které se setkávají aktivní jednotlivci i rodiny, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Loni se piknikovalo na 119 místech republiky a nečekali jsme, že letos počet překonáme," sdělil celorepublikový koordinátor Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

Zájem o fair trade v ČR roste. Za výrobky se známkou FAIRTRADE čeští zákazníci loni utratili celkem 203 milionů korun. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky se tak oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun.

V ČR v současnosti máme také již 12 Fairtradových škol včetně dvou fakult a devět Fairtradových měst – jako poslední se přidala minulý měsíc Kroměříž.

Fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají za svou kávu nebo kakao spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy.

Další informace o Férové snídani NaZemi naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Kateřina Šperlová,
organizátorka Férové snídaně v Příbrami

 

 Počet zobrazení: 2977 | Aktualizováno: 11. 05. 2015