Višňový sad rozkvete na příbramských divadelních prknech

Tisková zpráva 22. 10. 2015

Hledání lásky, hledání smyslu bytí, ale také zmarněné naděje svým způsobem tragikomických osudů všech postav. To vše a ještě mnohé jiné by mohlo charakterizovat asi nejlepší dramatické dílo Antona Pavloviče Čechova Višňový sad, které svým divákům připravilo Divadlo Antonína Dvořáka jako svoji první premiéru letošního podzimu. Ta se uskuteční 22. a 23. 10. 2015.

Dramaturgie divadla ve hře přináší další z klasických děl světové dramatické tvorby. Inscenaci, která už více než sto let přitahuje herce i režiséry celého světa. "Každá klasika je nadčasová.  Lidé se nezměnili. Mění se okolnosti, mění se doba, mění se technické vymoženosti, ale člověk ve své podstatě zůstává stejný. A Čechov určitě patří k jedněm z těch největších dramatických autorů, proto se také na celém světě neustále hraje. Jeho hry jsou totiž především a jenom o člověku,“ uvedl k premiéře režisér a umělecký šéf příbramské scény Milan Schejbal.

Příběh točící se kolem prodeje starousedlého panství a jeho výjimečného višňového sadu vypráví především o jeho obyvatelích. Odkrývá pestré spektrum jejich charakterů a skýtá nevšední prostor pro skutečný herecký koncert všech interpretů. Především noblesní, půvabné a vnitřně zraněné statkářky Ljubov Andrejevny Raněvské v podání Sabiny Laurinové. Herečka tuto roli v příbramském divadle přijala po velmi úspěšné Dámě s kaméliemi.

"V dnešní době civilismu a různých televizních seriálů získat takovou roli je skvost," uvedla k roli statkářky herečka Sabina Laurinová. "Je to žena, která ve svém životě jakoby proplouvá a neumí řešit podstatné věci, ve svém životě dostává jednu ránu za druhou, vždycky se zvedne a jde dál, nějakým způsobem ji to poznamená a pokaždé, když přicházejí problémy, tak ona je nechce řešit. Ty problémy vás ale vždycky doženou," popisuje Laurinová.

Raněvská se s dcerou Aňou vrací z Paříže. Návrat na rodné sídlo v ní probudil sentimentální myšlenky. Vrací se z důvodu nedostatku financí. Statek je natolik zadlužen, že je jen kousek před krachem, i přesto že se o něj svědomitě stará Varja, nevlastní dcera Raněvské. Statek má být prodán i s krásným višňovým sadem… Doba presentovaná Raněvskou, jejími vzpomínkami z dětství a v této podobě především višňovým sadem, nenávratně odchází. A na scénu přivádí novou generaci podnikavců hledajících své místo na slunci. Což samozřejmě vyvolává množství paralel, bez ohledu na dobové schéma.

Někteří herci příbramského souboru se tentokrát setkali s Čechovem poprvé. A hledání správného pojetí jednotlivých postav pro ně nebylo zrovna jednoduché. "Samozřejmě, že musíte daleko více času než jindy strávit u stolu, při čtených zkouškách, kde se jednotlivé postavy a motivy rozebírají, a hledáte témata tam, kde je Čechov do své hry ukryl. A teprve až potom můžete jít na jeviště,“ vysvětluje režisér Schejbal.

Spolu s hereckými výkony všech protagonistů však nutně stojí za zmínku i samotné ztvárnění scény, které v netradičním kontrastu spojuje výtvarné klasické kostýmy s moderním pojetím scény složené z jakýchsi krabic, či balíků, jejichž symbolika se postupně rozkrývá a proměňuje s dějem inscenace. "Každý z nás má své balíčky, má své tužby či přání, která mají své kořeny třeba i v dětství, které si vážeme do svých balíků a taky si je vozíme s sebou. Občas je ztratíme, občas je zase najdeme...," na závěr metaforicky nastínil režisér Milan Schejbal.

 

Višňový sad
Divadlo Antonína Dvořáka Příbram
Autor: A. P. Čechov / Režie: Milan Schejbal
Premiéra: 22. a 23. 10. 2015

Videoreportáž

 

Osoby a obsazení:
Raněvská, majitelka panství: Sabina Laurinová
Aňa, její dcera: Eliška Nejedlá / Annette Nesvadbová
Varja, její adoptovaná dcera: Anna Fixová
Gajev, její bratr: Martin Dusbaba
Lopachin, podnikatel: Roman Štabrňák
Trofimov, student: Lukáš Král
Simeonov-Piščik, statkář: Robert Tyleček
Charlotta, guvernantka: Helena Karochová
Jepichodov, účetní: Vladimír Senič
Duňaša, panská: Ivana Krmíčková
Firs, komorník: Jaroslav Someš
Jaša, mladý sluha: Milan Ligač

 

 

 

 

Pavlína Svobodová,
tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram 

 Počet zobrazení: 1495 | Aktualizováno: 22. 10. 2015