Vlajka pro Tibet

 

Město Příbram se stejně jako v loni připojuje k akci Vlajka pro Tibet

V pátek 10. března 2017 si připomeneme již 58. výročí tibetského povstání. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení. Kampaň Vlajka pro Tibet, kdy na mnoha místech celé Evropy zavlají vlajky tohoto utlačovaného národa, má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Vyvěšením vlajek tak symbolicky Tibet podpoří i město Příbram. Vlát budou na radnici v Tyršově ulici a také na budově Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Jiráskových sadech.

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel Čínské lidové republiky. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

„Stejně jako minulý rok, tak i letos tímto gestem vyjadřujeme podporu boje za lidská práva,“ uvedl místostarosta města Příbrami Václav Švenda s důrazem na to, že události tohoto typu by se neměly přehlížet.

Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 759 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.

Akci v ČR pořádá společnost Lungta: http://www.lungta.cz/2017/01/15/vlajka-pro-tibet-2017/

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí 
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

 

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 Počet zobrazení: 1305 | Aktualizováno: 08. 03. 2017