Výstava FRANTIŠEK JANULA - MALÍŘ

Pořádají: Galerie Františka Drtikola Příbram a Galerie Dorka Domažlice

Zahájení výstavy ve čtvrtek 2. dubna 2015 v 17 hodin
Výstavu uvede Hana Ročňáková
O autorovi a jeho tvorbě promluví Jiří Šuchman
Hudební vystoupení kapela Voilá! – francouzské šansony, více o skupině na http://www.voila-music.com/

Výstava potrvá do 24.5.2015, otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin

FRANTIŠEK JANULA

Po absolvování Odborné školy sklářské v Kamenickém Šenově byl přijat na VŠUP v Praze do ateliéru prof. Josefa Kaplického (1950-1955). Jako malíř ve svobodném povolání žil bohémsky na Novém Světě, pohyboval s v okruhu umělců Divadla Na Zábradlí, vystavoval, ilustroval knihy, jeho kresby otiskovaly literární časopisy. V roce1967 získal stipendium na École nationale supérieure des beaux-arts. Po srpnové okupaci v roce 1968 do Paříže přesídlil definitivně.

Téměř okamžitě začal vystavovat v pařížských galeriích, kupř. ve slavném Studiu Paul Facchetti (1973), v  galeriích ABCD, DELIRE AN FORMATION, ARTO. Ve státech západní Evropy uspořádal dalších více než sto výstav, od roku 2000 ke dvěma desítkám i v Čechách.

František Janula se spřátelil s významnými francouzskými básníky, kupř. Michelem de Smet, Jossé Pierrem, Jeanem Orizetem či s výtvarným kritikem Jeanem Marcem Natelem. Ilustroval jejich knihy a sám se básnické tvorbě začal úspěšně věnovat, vydal již čtyři básnické sbírky.

Při své tvorbě volně kombinuje nejrůznější postupy a povrchy na pomezí obrazu, kresby, grafiky či objektu. Používá olej, temperu, pastel, akryl i kvaš v mnohdy složitých kombinacích. Pracuje s neobvyklými formáty a libovolně je překračuje. S oblibou používá americké retuše, stříkané barvy, principy koláže či asambláže a povrch narušuje razantními vrypy a vrty.

František Janula je především ve Francii uznávaným a ceněným malířem. Za svůj dosavadní život vytvořil tisíce prací, jejichž společným znakem je komplexní fantazie výrazu a formy a naprostá originalita a nezaměnitelnost. Je zastoupen v četných institucionálních a soukromých sbírkách. V posledních deseti letech se do Čech vrací svými výstavami. Česká televize o něm již natočila několik dokumentů, kupř. „František Janula, malíř“ (1998) a „Chtěl být klaunem“ (2006) či reportáží z jeho českých výstav.

Jiří Šuchman, kurátor výstavyPočet zobrazení: 3682 | Aktualizováno: 24. 12. 2009