Vyplňte prosím dotazník zde: https://pribram.eu/dotaznik/web21

Ledro

Dne 28. června 2008 byla podepsána Dohoda o partnerství mezi Svazem obcí Valle di Ledro na straně jedné a osmi českými městy a obcemi (Příbram, Všeň, Milín, Buštěhrad, Nový Knín, Ptice, Chyňava, Doksy) na straně druhé.

Obec Ledro vznikla sloučením dosavadních obcí Tiarno di Sopra, Tiarno di Sotto, Bezzecca,Concei, Pieve di Ledro a Molina di Ledro, které tvořily Svaz obcí Valle di Ledro. Obec se nachází v provincii Trentino, leží 40 km jihozápadně od Tridentu. Má více než 5 tis. obyvatel.

Společná česko-italská historie

Osudy lederských s místními českými obyvateli se protknuly po vypuknutí I. světové války. Tridentsko, včetně Valle di Ledra, bylo do I. světové války součástí Rakouska-Uherska. V roce 1915 bylo více než 3000 lederských obyvatel vysídleno do Čech, převážně na Příbramsko, Kladensko, Turnovsko a do okolí Stříbra, protože se předpokládalo, že tudy povede fronta. Jednalo se především o starce, ženy a děti, protože muži byli odesláni bojovat převážně na východní frontu. Z původně oznámeného jedno až třítýdenního pobytu v Čechách se nakonec staly čtyři roky. Lederští si uchovali vřelý vztah k českému národu, který je v nejtěžší chvíli přijal mezi sebe a postaral se o to, aby fyzicky a psychicky nestrádali. Řada rodin si uchovala přátelské vazby na české hostitele a udržovala kontakty ještě dlouho po II. světové válce.

Svaz obcí Valle di Ledro vyvinul aktivitu k oživení této ledrenské historie, na jehož základě by se citové vazby z minulosti měly přeměnit v praktickou spolupráci na úrovni místní samosprávy. Záštitu nad tímto projektem převzal v roce 2007 i velvyslanec České republiky v Itálii Vladimír Zavázal. Za finanční spolupráce tridentské provincie se podařilo shromáždit vzpomínky ledrenských pamětníků na pobyt v Čechách a českých pamětníků na vyhnance z Valle di Ledra. V roce 2007 byl na základě sesbíraného materiálu dokončen filmový dokument „Vzpomínky na Čechy“ a v roce 2008 byla vydána italsko-česká kniha milánského novináře Daria Colombo „Čechy – exodus z údolí Ledra 1915 – 1919“ s unikátními fotografiemi, dokumenty a osobními vzpomínkami na pobyt ledrenských v Čechách.

Informace o okolí

Údolí jezera Ledro (Valle di Ledro) se nachází v podhůří Alp (650 m n. m.), nedaleko Lago di Garda, na severu Itálie v provincii Tridentsko. Jezero je 2,8 km dlouhé a přes 1 km široké, asi 10 km západně od severní části gardského jezera. Údolí Ledro leží zhruba 600 metrů výše než jezero Garda.

Na březích jezera se zachovaly zbytky kůlových osad z mladší doby kamenné. Dnes se u jezera Lago di Ledro nachází muzeum, v němž jsou umístěny archeologické nálezy z této lokality a je zde postavený model pravěké vesnice.

V městečku Arco se také nachází pomník věnovaný českým legionářům z první světové války.Modrozeleně se třpytící jezero Ledro a celé údolí s alpinskou flórou je rájem pro milovníky přírody. Vedle mnoha druhů vodních sportů se zde můžete věnovat procházkám, horským túrám nebo výletům do okolí.Počet zobrazení: 5176 | Aktualizováno: 25. 09. 2013
Máte náměty ke zlepšení webu pribram.eu?
Vyplňte prosím dotazník zde: https://pribram.eu/dotaznik/web21