Zahraniční partneři navštívili Příbram

0 0 0

Tisková zpráva 5. 5. 2015

Zahraniční partneři navštívili Příbram

Minulý týden navštívili u příležitosti zahájení Hudebního festivalu Antonína Dvořáka město Příbram zástupci partnerských zahraničních měst: pan Bernard Bailleul z Anoru (Francie), zástupce přes evropské záležitosti a svátky; z Freibergu (Německo) k nám zavítal pan Hermann Fleischer, zastupující předseda historického spolku freiberských horníků a hutníků – s paní Evelyn Fleischer a panem Andreasem Schwingerem, vedoucím úřadu kultury a partnerských vztahů; a také přijel pan Ján Levocký, ředitel ZUŠ Antona Cígera v Kežmarku.

Zástupce Bernard Bailleul navštívil během své návštěvy Hornické muzeum, Oblastní nemocnici Příbram a Svatou Horu, ředitel ZUŠ z Kežmarku navštívil příbramskou ZUŠ na náměstí T. G. Masaryka, celá zahraniční návštěva pak zhlédla zahajovací koncert 47. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Ve čtvrtek 30. dubna přijal zahraniční delegaci na příbramské radnici starosta města Příbrami Jindřich Vařeka společně s místostarosty Alenou Ženíškovou a Václavem Švendou.   

Hned v úvodu přítomní vyjádřili spokojenost s vysokou úrovní zahajovacího koncertu hudebního festivalu, dále se věnovali tématům ohledně vzájemné spolupráce partnerských měst v následujících měsících. Město Freiberg pozvalo vybrané příbramské studenty na konferenci mládeže na konci května a pozvalo také všechny zájemce na 30. Hornické slavnosti ve Freibergu na konci června 2015. Město Příbram se na této akci bude prezentovat se stánkem, slavnostního průvodu se zúčastní příbramské hornické spolky (Cech příbramských horníků a hutníků, Spolek Prokop). Město Anor zase pozvalo své partnery na fotbalový turnaj v půli roku 2016, který se uskuteční u příležitosti 100. výročí amatérského fotbalu. Ředitel ZUŠ z Kežmarku navštívil příbramskou ZUŠ na náměstí T. G. Masaryka a poté vyjádřil přání možné spolupráce do budoucna.

Město Příbram na této schůzce pozvalo všechna partnerská města na oslavy 800 let výročí od první písemné zmínky. Partnerská města dostala nabídku zapojit se do programu, prezentovat své město ve stánku a zúčastnit se průvodu městem. Za účelem dalšího projednání byla stanovena koordinační schůzka, která se uskuteční v listopadu ve Freibergu, v symbolickém středu příbramských partnerských měst.

 

Historie partnerství s městem Anor
Smlouva o partnerství byla podepsána 7. 5. 2005 poté, co se přátelské vztahy mezi oběma městy již delší dobu rozvíjely. Partnerské vztahy se rozvíjejí zejména v oblasti školství. Probíhají cykly mládežnických táborů (multilaterální setkání mládeže) mezi městy Anor,  Aken (Německo, partnerské město Anoru), Příbram a Gizalki (Polsko). Jedná se o desetidenní setkání deseti až dvanáctičlenných skupin mladých lidí, které se uskutečňuje v tříletých cyklech postupně v každé z uvedených zemí. Na této aktivitě spolupracuje Obchodní akademie a Vyšší odborná škola Příbram od roku 2002. Na prvním tříletém cyklu se podíleli také studenti waldorfské školy. Náplní pobytu je jednak veřejně prospěšná činnost (formou neplacené brigády), jednak poznávání kulturních a historických památek regionu, společné trávení volného času, besedy s významnými osobnostmi regionu a přednášky a besedy na aktuální témata. Při všech těchto činnostech mají studenti vynikající možnost zvyšovat si svou jazykovou vybavenost a seznámit se se způsobem života a názory mladých lidí jiných zemí.

V roce 2005 se konalo letní setkání mladých občanů z partnerských měst v Příbrami, poté proběhlo setkání v Gizalki (Polsko) a v létě 2012 v Anoru (Francie). Pro rok 2013 a 2014 žádalo o příspěvek z EU město Příbram, ale bohužel dotace schválena nebyla. Proto se v těchto letech mládežnický tábor neuskutečnil.

V roce 2014 byla v Anoru obnovena a podepsána Charta přátelství mezi městy Anor (Francie), Gizalki (Polsko), Aken (Německo), Příbram (Česká republika) a Momignies (Belgie).

Ve dnech 26.–30.11.2015 je do Anoru pozván Komorní smíšený sbor Dr. Vladimíra Vepřeka v rámci 10. výročí partnerství Anor – Příbram.

ANOR – město s ocelářským průmyslem, nejstarší památky z 9. stol. n. l., leží v severní Francii 40 km jihovýchodně od Maubeuge na francouzsko-belgických hranicích v regionu Nord-Pas-de-Calais, má více než 3 tis. obyvatel.

http://www.anor.fr/


Historie partnerství s městem Freiberg
Smlouva o partnerství měst mezi univerzitním a hornickým městem Freiberg a okresním městem Příbram byla podepsána zástupci obou měst ve Freibergu dne 26. června 1999.

Od podepsání smlouvy se rozvíjí aktivně partnerství zejména v oblasti sportu a kultury, v r. 2005 se žáci 1. ZUŠ zúčastnili hudebního festivalu ve Freibergu, Volejbalový oddíl Příbram se v témže roce zúčastnil ve Freibergu volejbalového turnaje a naopak pozval volejbalisty z Freibergu na turnaj do Příbrami. V r. 2006 se zástupci Freibergu zúčastnili 10. setkání hornických měst. Plavecký klub Příbram se každoročně účastní plaveckých turnajů ve Freibergu, taneční školy p. Mochána a p. Dohnala se účastní tanečních soutěží ve Freibergu. V roce 2014 se zúčastnila taneční škola z Freibergu soutěže v Příbrami, kterou organizovala Taneční škola p. Mochána. Zástupci města Příbram jsou zváni a účastní se hornických slavností ve Freibergu, které se konají každý rok v červnu. Na hornických slavnostech se prezentuje město Příbram ve stáncích s hornickou tématikou a slavnostního průvodu se účastní i zástupci Cechu příbramských horníků a hutníků a Spolku Prokop za doprovodu dechového orchestru. Každoročně se zástupci Freibergu pravidelně účastní zahájení Hudebního festivalu A. Dvořáka v Příbrami.

Přátelství obou měst symbolizuje strom (jeřáb) zasazený v „Parku partnerství“ v Příbrami a kámen s nápisem „Freiberg“. Kámen pochází z města Freiberg a nápis byl zhotoven studenty hornické univerzity.

FREIBERG - Saské nejstarší a nejvýznamnější hornické město vděčí svému vzniku těžbě stříbra, které určovalo historii tohoto města přes 800 let. Sídlo technické univerzity, leží 40 km jihozápadně od Drážďan v podhůří Krušných hor, má více než 40 tis. obyvatel.

http://www.freiberg.de


Historie partnerství s městem Kežmarok
Dne 15. listopadu 1997 byla v Příbrami slavnostně podepsána dohoda o partnerství mezi oběma městy.

Partnerské vztahy se od té doby neustále rozvíjejí, probíhají výměnné návštěvy mezi městy – zejména návštěvy oficiálních zástupců z Kežmarku v Příbrami a naopak. Zástupci města Příbram jsou každoročně zváni na festival řemesel „ELRO“ (Európske ľudové remeslo), který se koná každý rok v červenci v Kežmarku.

KEŽMAROK – historické královské město, je městskou památkovou rezervací, (jedinečnou historickou cenností je dřevěný artikulární kostel zařazený do Seznamu světového dědictví UNESCO), leží v Podtatranské kotlině u řeky Poprad, má téměř 17 tis. obyvatel.

http://www.kezmarok.sk/


 

Zahraniční delegaci přijal na příbramské radnici starosta města Příbrami Jindřich Vařeka společně s místostarosty Alenou Ženíškovou a Václavem Švendou.  

 

 

Zástupci partnerských měst se také zúčastnili slavnostního zahájení Hudebního festivalu Antonína Dvořáka.

 

 

Pan Bernard Bailleul z Anoru, spolu s překladatelkou paní Františkou Janečkovou a Michalem Mezerou, členem komise pro zahraniční a meziobecní spolupráci města Příbrami, na návštěvě Hornického muzea Příbram.

Autor foto: Město Příbram.

 


Pavlína Svobodová,
tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I

tel. č.: 318 402 240,
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 



Počet zobrazení: 3303 | Aktualizováno: 05. 05. 2015