Aktuality

0 0 0

Přírodní koupaliště nabírá na atraktivitě

Areál Nového rybníka by Příbrami mohla jiná města závidět. Ne ovšem v podobě, v jaké se nacházel dosud. Plocha přírodního koupaliště s dosluhujícím či nefunkčním zázemím a torzy dřívějšího vybavení nelákala ani zlomek návštěvníků své možné kapacity. Dokončená první vlna oprav a slibné budoucí projekty by mohly situaci výrazně obrátit k lepšímu.

K obnově zanedbaného areálu dochází v rámci projektu Zelená páteř města, která protíná město podél Příbramského potoka. Důležitou součástí přírodního pásu jsou právě vodní plochy vybudované jako kaskáda rybníků a vodních nádrží sloužících pro potřeby těžebního odvětví. S koncem uranové éry se přestalo o toto území pečovat a nový projekt se pokouší zvrátit jeho postupnou devastaci. Do oblasti sice v posledních dvaceti letech putovaly dílčí investice, ale záměrem současné radnice je pokusit se jedinečnou část města obnovit celou. Faktem zůstává, že valná část osmikilometrové trasy je ve špatném až dezolátním stavu. Město Příbram proto počítá s investicí v částce 25 milionů korun, kterou pokryje z vlastních zdrojů.

Odborné studii revitalizace předcházely také diskuse s občany, aby se mohli zapojit do vytváření finální podoby Zelené páteře. Harmonogram projektů je rozložen do několika volebních období a začal zvelebením nejatraktivnější části. Rekreační areál Nový rybník je situován do centra města a pro většinu obyvatel představuje snadno dostupnou klidovou oázu.

 

Svatby na ostrově
První etapa rekonstrukce, na níž spolupracovali také odsouzení z věznice Bytíz a klienti registrovaní na příbramském úřadu práce, je již dokončena. Hlavní úkol spočíval v revitalizaci samotného rybníku, jeho odbahnění a rekonstrukci hrází. „Nejdříve se zamýšlelo, že by některé úseky původních hrází a chodníku mohly být ponechány. Ale jak byla postupně odkrývána, bylo čím dál jasnější, že to nepůjde,“ řekl příbramský starosta Jindřich Vařeka. Zpevněn a upraven byl také ostrůvek, na němž nově přibyl romantický altánek. S romantickou bílou stavbou se pojí původní záměr, že by zelené prostředí s dominantou vzrostlých vrb obklopených vodní hladinou sem přivedlo některé páry, aby si právě zde řekly své „ano“. Jen málo měst v ČR může nabídnout svatbu na ostrově. K ostrůvku povede dobrodružná lávka a snoubencům by mohla sloužit jako příměr, na jakou cestu se vydávají. Na Bráně lásky se již objevují první zámečky jako první známka toho, že smysl pro romantiku není Příbramanům cizí.

Přístup do vody je nově možný také z pobytových mol nad hladinou rybníka. Součástí prací bylo postavení konstrukce pro tři dřevěné plochy o rozměrech 10 x 5 metrů. Mola jsou dostupná z chodníčku, do vody se koupající dostanou zapuštěným žebříkem. V projektu je zakomponováno osazení dřevěnými lavičkami a spodním osvětlením, takže zde bude možné posedět i po setmění.

 

Voda z vlastního vrtu
Nevyhovující kanalizaci nahradila nová a v budoucnu by měla sloužit pro potřeby plánované restaurace a toalet. „Bylo rozumnější kopat ještě před sezónou, protože místo má ještě šanci zarůst trávníkem,“ podotkl k návaznosti prací Jindřich Vařeka. Zrealizoval se také vlastní vrt podzemní vody s mocností 20 kubíků vody za den. Jeho kapacita by měla stačit nejen k zásobování restaurace, sociálního zázemí a vodního hřiště, ale také dalším aktivitám. Vodní hřiště je novinkou a vyrostlo na místě původního dětského hřiště. Kromě koupání a sprchování si děti vyzkoušejí různé herní prvky. Např. zde teče čistá voda různými korýtky, děti si pohrají s vodními pumpami a šlapadly. Původní malé červené skluzavky zmizely a na jejich místě je vysypána bílá písečná pláž. Z plážového břehu vede do vody pozvolný sestup, část dna je rovněž písková. Stěna odděluje zvýšený terén, takže funguje jako sezení a zároveň je možné posekat přiléhající trávník. Velká skluzavka uprostřed rybníku zůstane zachována a po opravě se na ní sklouznete hladčeji. Díky připojení na přívod vody si klouzající dráhu podle přání pokropí.

Návštěvníci mohou nově také odpočívat na masivních lavičkách pod rákosovými slunečníky. Dva rákosové deštníky s menším posezením pro maminky a jejich ratolesti jsou také na pláži. Společnost Vyladěný internet Příbramsko a Internet PB zřídily na místě hot spot a od nynějška na Nováku už bude celoročně k dispozici wi-fi připojení zdarma.

 

Kvůli práci nezavřeme
První fáze proměny Nového rybníka byla ukončena před 10. červnem, kdy se v areálu konal Den sportu. V další etapě se připravuje vybudování nového skateparku, zahájení prací je v plánu během června. Ke konci letních prázdnin se rozjede stavba nové restaurace. Obnova čeká také hudební klub Junior a na podzim se začne stavět in-line dráha pro bruslaře. S podzimem se projekt zaměří i na nové rekreační zázemí, kterému bude předcházet kompletní výměna inženýrských sítí. „Odstranění stávajících budov je rozvrženo zhruba na srpen a září, následně bude postaven nový objekt s toaletami, sprchami, občerstvením, terasou a pódiem,“ upřesnila místostarostka města Příbram Alena Ženíšková.

Vedení města zároveň odmítá obavy některých občanů, že by kvůli rekonstrukci nemohli využívat části areálu nebo byly ohroženy letní kulturní a sportovní akce. „Je fantastické, že i v průběhu první etapy rekonstrukce žil Novák žije svým životem. Děti i dospělí, běžci a jiní sportovci zde fungovali ve vzájemné symbioóze společně s dělníky a těžkými stroji,“ pochvaluje si Alena Ženíšková.

 

Na vlastní kůži
Poprvé si novinky na Novém rybníku mohli prohlédnout a vyzkoušet návštěvníci červnového Dne sportu. Kromě nadšených dětí testovali mechanismy vodního hřiště a skákali panáka na měkké herní ploše i někteří dospělí. Zážitek částečně omezila nenaplněnost rybníka, takže vodní aktivity se přemístily pouze do jeho severní části s větší hloubkou. Ani to ale nezabránilo k využití mol „na suchu“ alespoň k odpočinku nebo jako stanovišť pro házení frisbee. Z bezpečnostních důvodů, a protože zde po celý den plál oheň zapálený na počest události, byl uzavřen vstup na ostrůvek. Na romantické posezení pod zelenými vrbami teď mají Příbramští celé léto.

 Počet zobrazení: 5340 | Aktualizováno: 28. 06. 2017