Jak jste prožili 20. století? Příběhy našich sousedů
Jak jste prožili 20. století? Ptají se žáci z Příbrami a Milína svých sousedů
Heydrichiáda, život politických vězňů v padesátých letech, kolektivizace, okupace Československa v srpnu 1968 i sametová revoluce. O těchto tématech mluví se žáky z Příbrami a Milína jejich o několik generací starší sousedé. Dětem tak skrz své osobní vzpomínky přibližují některé momenty moderních dějin.
„Žáci se setkali s vězeňkyní komunismu Ludmilou Šeflovou. O politických vězních na Příbramsku jim také vyprávěla Růžena Smetanová, která pracovala jako civilní zaměstnankyně na Bytízu, a Jana Eliášová, jejíž otec byl jako živnostník vězněn. Ludmila Fousová vzpomínala na zatýkání gestapa na příbramském gymnáziu. Vojtěch Kříž stávkoval s dalšími horníky proti okupaci Československa v roce 1968 a Daniel Kříž zas protestoval proti komunistickému režimu na sklonku 80. let. Josef Hora popisoval žákům dobu kolektivizace a stavbu Orlické přehrady. Výtvarník Ivan Bukovský nechal děti nahlédnout do své tvorby a převyprávěl jim příběh svých rodičů, kteří byli vězněni v nacistických táborech. O své vzpomínky se podělili i František Kopecký, František Havel, Josef Evan a Ludmila Kubíčková,” představuje pamětníky Magdaléna Sadravetzová z organizace Post Bellum, která projekt Příběhy našich sousedů v Příbrami a Milíně realizuje.
Děti v projektu Příběhy našich sousedů hledají a nahrávají vzpomínky pamětníků ze svého sousedství. Příběh pak vyprávějí formou rozhlasové nebo televizní reportáže, digitalizují fotografie, bádají v archivech a odborné literatuře. Příběhy našich sousedů v Příbrami vyvrcholí slavnostní závěrečnou prezentací před studenty, pamětníky a rodiči. Ta se uskuteční 4. dubna 2018 od 16:00 v aule Waldorfské školy, Hornická 327.
Příběhy našich sousedů realizuje město Příbram ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z šedesáti jedna měst po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem 570 pamětnických příběhů.
PR a média
Kristýna Bardová, 731 831 999, kristyna.bardova@postbellum.cz
Regionální koordinátorka
Magdaléna Sadravetzová, 774 306 036, magdalena.sadravetzova@postbellum.cz