Pamětní deska na rodném domě Václava Bedřicha
Příbram má řadu významných rodáků. Zcela jistě mezi ně patří režisér animovaných filmů Václav Bedřich.
Koukáte se na večerníčky? Máte rádi Boba a Bobka, Maxipsa Fíka, Štaflíka a Špagetku nebo vílu Amálku? Až tyto příběhy příště uvidíte, vzpomeňte si, že jejich režisér a scénárista, v případě víly Amálky i autor, tedy Václav Bedřich, je rodákem z našeho města.
Václav Bedřich se narodil v Příbrami 28. srpna 1918 v nynější Ondrákově ulici. Od dětství velmi rád kreslil, kromě toho byl i vášnivým skautem a dlouholetým členem legendárního příbramského skautského oddílu Roveři. Vystudoval zdejší gymnázium a po jeho ukončení byl přijat na právnickou fakultu v Praze. V roce 1939, krátce po německé okupaci Václav Bedřich ze školy odešel, absolvoval kurz reklamy a módního kreslení a poté nastoupil do filmových ateliérů ATIF, kde se brzy stal předním animátorem. Po válce přešel do studia Bratři v triku, kde pracoval pod Jiřím Trnkou. Již od 50. let samostatně režíroval.
„V letošním roce se podruhé setkáváme u odhalování pamětní desky, tentokrát panu Václavu Bedřichovi. Jsem rád, že mohu být u těchto významných událostí. Ode dneška si vždy, když se budu se synem dívat na večerní pohádku, vzpomenu, že člověk, který stojí za znělkou Večerníčka a podepsal se pod řadu krásných příběhů, se narodil u nás v Příbrami,“ řekl po odhalení pamětní desky starosta Příbrami Jan Konvalinka.
Více informací o životě a díle Václava Bedřicha najdete na stránkách Poznej Příbram či v lednovém vydání zpravodaje Kahan, kde se tématu věnuje paní Hana Ročňáková.
Radim Bedřich (syn Václava Bedřicha) a starosta Příbrami Jan Konvalinka
Radim Bedřich s manželkou (vlevo) a uprostřed dcera Václava Bedřicha paní Uljana Jiravová
Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946
Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram