Příbram si polepšila v ekonomickém ratingu, poskočila na stupeň B+

0 0 0

 

Příbram hospodařila v posledních letech s dobrými výsledky. V souhrnu za poslední čtyři roky vykázala přebytek ve výši 163 milionu Kč, a ušetřila tak více než 6 % svých rozpočtových příjmů v daném období. Saldo rozpočtu se postupně zlepšovalo a v samotném roce 2016 uspořila Příbram celou pětinu svých ročních příjmů. Tolik výňatek z hodnocení srovnávací ekonomické analýzy města, kterou si město Příbram nechalo zpracovat od firmy CRIF — Czech Credit Bureau, a. s.

Aby bylo hodnocení pokud možno objektivní, je třeba hodnotit hodně ukazatelů najednou. Na základě takového širokého hodnocení dostávají firmy, ale i města tzv. rating. Spočítají se desítky různých hodnotících ukazatelů, každému se dá přiměřená důležitost a výsledkem je jedna souhrnná známka. „Mohu vás potěšit, Příbram poskočila za rok 2016 na sedmi úrovňové stupnici, kde nejlepší je A a nejhorší C–, ze stupně B– na stupeň B+,“ uvádí radní pro ekonomiku města Příbram Václav Dvořák s vysvětlením, že pozitivní však není jen skok nahoru, ale zejména to, že město v roce 2015 zastavilo pád směrem dolů.

„Někoho může napadnout, proč jsme se rovnou nedostali do stupně A? Na to je celkem jednoduchá odpověď: Ekonomika jednotlivých let, a tudíž i její hodnocení, na sebe navazuje jako schodiště ve věžáku. Skákat ob patro je husarský kousek, skočit ob dvě patra je napůl zázrak,“ konstatuje Dvořák.

 

DLUH NA OBYVATELE
Podle ekonomické analýzy se Příbram od srovnatelných měst znatelně odlišuje objemem dluhu připadajícího na jednoho obyvatele a rovněž jeho vývojem mezi rokem 2013 a 2016. Koncem roku 2016 vykázala Příbram dluh ve výši 14,5 milionu Kč. Jeho objem se mezi rokem 2013 a 2016 podstatně snížil, a to o 62 %. Přitom mezi rokem 2013 a 2014 dluh Příbrami vzrostl téměř o třetinu.

„Zatím poslední úvěr ve výši 20 milionů korun si město vzalo v roce 2014. Byl to špatný úvěr, který sloužil jen na běžné provozní výdaje, jako jsou platy, nájem, energie, telefony atd. Město se totiž postupem času dostalo do tak špatné kondice, že již nemělo na úhradu těchto výdajů, a vyřešilo to úvěrem,“ doplňuje radní Dvořák s tím, že u měst jsou ale zdravé jen investiční úvěry, a i ty je možné brát jen po zralé úvaze. „V roce 2018 doplatíme zbytek starých investičních úvěrů a nyní uvažujeme o úvěru na plánovanou rekonstrukci aquaparku.“

KAPITÁLOVÉ PŘÍJMY NA OBYVATELE
Analýza dále potvrzuje, že Příbram nezískává své zdroje rozprodejem svého majetku – jiná města podle srovnání prodávají mnohem více. „Ostatně v Příbrami už toho není moc co prodávat, éra rozprodeje je za námi. Navíc jsme v roce 2016 zřídili nové městské fondy, do kterých plynou veškeré příjmy z prodeje nemovitostí,“ vysvětluje Dvořák a dodává, že tyto fondy je možné využívat výlučně na investice do nemovitostí. „Jinými slovy se již nemůže stát, že bychom nějakou nemovitost prodali a výtěžek následně „projedli“.“

DAŇ Z NEMOVITOSTI NA OBYVATELE 
Nejdůležitější součástí příjmů každého města jsou daňové příjmy – tvoří asi dvě třetiny všech příjmů. Přibližně 8 % z daňových příjmů tvoří daň z  nemovitých věcí, jejíž zvýšení v roce 2016 majitelé nemovitostí v Příbrami pocítili. Zvýšením jsme se dostali na průměrný stav v ČR. „Sice jsme ten průměr o kousíček předběhli, sumárně o 2,5 milionů korun ročně, ale nyní budeme tento stav držet. Ostatní města nás jistě dorovnají, neboť tato daň se postupně zvyšuje i jinde,“ zdůvodnil Václav Dvořák.

PŘÍJMY Z VLASTNÍ ČINNOSTI NA OBYVATELE 
V hodnocení ratingu se projevuje i to, že Příbram má ve srovnání s jinými městy zatím rezervu ve schopnosti vydělat si „vlastní činností“. Jinými slovy to znamená, že jiná města si dokážou „vypodnikat“ více. Jedná se o příjmy z poskytování služeb a prodeje výrobků a zboží. „Trochu nepřesně se dá říci, že se jedná o podnikatelskou činnost. Ten, kdo sleduje debaty mezi naší koalicí a opozicí, si možná vzpomene, jak důrazně opozice tvrdí, že město nemá podnikat, že město nemá s „firmou“ nic společného,“ doplňuje radní. Podle něj je rozhodně hospodárné, když město dokáže prostředky, které vlastní, využít k získání příjmů, které následně použije na svůj rozvoj.

PŘÍBRAM SE OPĚT DOSTALA DO KONDICE 
To, že město Příbram obdrželo ratingový certifikát s hodnocením B+ je podle Dvořáka výsledek práce všech konstruktivních zastupitelů, a zejména vedení města. Je to zároveň výzva k pokračování v nastavených trendech. „Dosažené výsledky umožňují další zdravý rozvoj města a  vytvoří podmínky jeho dlouhodobého rozkvětu. Naše město má již za sebou dobu, kdy se téměř na vše dalo odpovědět: nejsou peníze. Momentálně Příbram sice disponuje méně volnými penězi než srovnatelná města, ale vykazuje také méně dluhů. Takže peníze jsou. To však neznamená, že se mohou lehkomyslně rozhazovat. Kdyby se tak dělo, dostali bychom se zase do situace pádu z předchozích let,“ uzavřel radní pro ekonomiku.

Kompletní rating je ke stažení na webových stránkách města zde

Tématu hospodaření se věnovalo i poslední vydání měsíčníku Kahan, kde najdete i přehledné grafy.

 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240             
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 



Počet zobrazení: 3181 | Aktualizováno: 06. 09. 2017