Projekt Příběhy našich sousedů
Příběhy našich sousedů je projekt, který nabízí žákům a učitelům setkání s pamětníkem důležité historické události 20. století žijícím v blízkém okolí. Do tohoto projektu, který je finančně podporován městem Příbram, se již druhým rokem zapojují i příbramské školy.
V čem projekt spočívá? Žáci ve spolupráci s městem a s organizacemi, které osobnosti sdružují, vyberou vhodného pamětníka. Poté je čekají hodiny práce: rozhovorů, natáčení vzpomínek, digitalizace fotografií, práce s archiváliemi a nakonec vytvoření rozhlasové, televizní nebo psané reportáže či dokumentu o jeho životě.
Celkem deset týmů ze zapojených základních a středních škol (Waldorfská škola, ZŠ Jiráskovy sady, ZŠ 28. října, Obchodní akademie a Gymnázium Legionářů) předvedlo výsledky své práce na veřejné prezentaci.
„Díky projektu se žáci mimo jiné dozvěděli více o okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 a následných demonstracích v Příbrami, poslechli si, co za války obnášelo totální nasazení, pamětníci jim přiblížili, jak se žilo rodinám politických vězňů v 50. letech a vzpomínali také na sametovou revoluci v roce 1989. Devět týmů si za svůj hlavní výstup zvolilo audio reportáž, se kterou jim pomáhali zkušení redaktoři Českého rozhlasu v Praze. Desátý tým se statečně pustil do video reportáže,“ přiblížila žákovskou práci Magdaléna Sadravetzová z organizace Post Bellum.
Půlroční žákovské snažení posuzovala odborná porota ve složení Stanislava Nováková (ZŠ Obecnice), Václav Trantina (Památník Vojna Lešetice) a Jan Bumba (Český rozhlas). Ti se nakonec jednomyslně shodli na prvních třech místech. Třetí místo obsadil tým z Waldorfské školy s příběhem pana Josefa Soukupa, který byl za minulého režimu perzekvován kvůli své katolické víře. Na druhém místě se umístily žákyně z Gymnázia Legionářů, které si vyslechly životní příběh paní Věry Kopalové, jejíž otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou. Ceny za první místo si odnesly žákyně z Gymnázia Příbram, které se setkaly s paní Marcelou Míkovou, jejíž otec Bohumil Pešta byl taktéž politickým vězněm.
Práci všech týmů si můžete prohlédnout na www.pribehynasichsousedu.cz.
Eva Švehlová, tisková mluvčí
Pamětníci na závěrečné prezentaci v Příbrami.
Tým Waldorfské školy, který obsadil 3. místo, se svým pamětníkem J. Soukupem.
Životní příběh Marcely Míkové zpracovaly žákyně Gymnázia Legionářů.
Žáci ZŠ 28. října prezentují příběh Evy Číhalové.
Žáci ZŠ Jiráskovy sady zpracovali životní příběh Radky Veselé.
Žákyně z Gymnázia Legionářů, které natáčely s Marcelou Míkovou, si odnesly 1. místo.
Žákyně Gymnázia Legionářů, které skončily druhé, se svojí pamětnicí Věrou Kopalovou.