Vyjádření starosty

0 0 0

Vážení spoluobčané,

odvolaná ředitelka Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram ve své informaci občanům sděluje, že se původně ke svému odvolání nechtěla vyjadřovat, avšak po zveřejnění článku na oficiálních stránkách města Příbram svůj postoj přehodnotila. Pro pořádek celé znění tohoto „článku“ uvádím níže:

Ředitelka centra Ing. Jitka Šperková se nedohodla s vedením města Příbrami na dalším pokračování ve své funkci. Dne 30. 11. 2015 byl pracovní poměr ředitelky zrušen, a to ve zkušební době. Rada města dne 1. 12. 2015 dočasně do funkce ředitele centra jmenovala Mgr. Dušana Strakulu, který již tuto organizaci vedl od března do června letošního roku. Nový ředitel bude centrum vést dočasně na dobu určitou, a to do 31. 1. 2016.

Mohu jen spekulovat nad tím, co přimělo paní Ing. Šperkovou k tak ostré reakci na naprosto neutrální sdělení. Je mi velmi nepříjemné, že jsem byl donucen k následující reakci, která věc dále vysvětluje.

Paní Ing. Šperkové byl zrušen pracovní poměr v rámci její zkušební doby z následujících důvodů:

V tuto chvíli v rámci Centra sociálních a zdravotních služeb funguje následujících 6 středisek: Domov seniorů, Pečovatelská služba, Azylový dům, Sociální poradna, Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Městské jesle a rehabilitační stacionář.

Prvním krokem, který jsme od nové ředitelky očekávali, byl audit poskytování sociálních a zdravotních služeb a návrh řešení vedoucích k jejich zlepšení. Dodnes (tedy ani po třech měsících) po něčem takovém ani vidu ani slechu.

Je smutnou skutečností, že paní Ing. Šperková poprvé navštívila azylový dům a městské jesle až po urgenci a věřte, nevěřte, ve výsledku dva a půl měsíce poté, co byla jmenována. Taková věc se obvykle činí hned v prvních dnech po nástupu do funkce.

Paní Ing. Šperková ve svém otevřeném dopise píše, že na svá pochybení nebyla upozorňována. Není to pravda. Osobně jsem se zúčastnil jednání, ve kterém se probíraly následující případy:

Případ poškozené pracovní obuvi – Dne 8. 9. 2015 byl paní ředitelce nahlášen požadavek na výměnu poškozené pracovní obuvi u jednoho ze zaměstnanců Centra. Kompetence k rozhodnutí tak „závažné“ události příslušné vedoucí střediska nebyla udělena. Dne 25. 9. 2015 byl tento požadavek znovu písemně urgován. Na poradě vedení 20. 10. 2015 byl požadavek opětovně urgován. Až týden poté obdržela pracovnice novou obuv. Vyřízení případu utrženého sandálu tedy zabralo téměř dva měsíce a dostalo se až ke starostovi města.

Případ rozbitého počítače - Požadavek na opravu počítače z 18. září 2015 po všech urgencích dodnes nebyl vyřešen, a to máme prosinec.

Případ rozbitého technického zařízení - Opakovaně byl hlášen nefunkční stav sporáků v kuchyňkách pro klienty azylového domu a náprava nastala až po opětovných urgencích a s odstupem týdnů, nikoli hodin či dnů.

Případ štěnicePočátkem září se v jednom našem zařízení vyskytly štěnice. Během několika hodin pan Strakula písemně zpracoval návrh postupu, který zahrnoval okamžité zakoupení značkového parního čističe (Karcher), který byl skladem. Po několika poradách došlo nakonec k zakoupení jiného čističe (třikrát dražšího), a to v polovině října!!! Štěnicím mezitím narostly rohy a tykadla…

Uvedené namátkově vybrané případy jsou některé přihlouplé a jiné vážné. Viďme však za nimi zoufalost pracovníků, kteří se těmito hloupostmi museli opakovaně a marně zabývat, a to na úkor práce s klienty. Neschopnost rozdělit kompetence svědčí o tom, že paní Ing. Šperková se projevila jako osoba bez elementárních manažerských schopností, které jsou základním předpokladem výkonu takto významné funkce. Stejně tak mne zaráží, že po její činnosti nezbyl jediný dokument, který by ona sama zpracovala. Ve svém dopise se bývalá paní ředitelka ohání svými zásluhami za podání žádostí k dotacím. Úplně stejnou zásluhu na tom mám i já jenom proto, že jsem zrovna starosta.

Paní Šperková dále píše: „Odvolána jsem byla s odůvodněním, že tři mé kolegyně (z celkového počtu 160 zaměstnanců) nesouhlasí s mými kroky.“

Oni tři pracovníci ze 160, o kterých byla zmínka, jsou 3 vedoucí středisek z celkového počtu 6, kteří v mé kanceláři prohlásili, že půjdou buď oni, anebo paní Šperková.

Dále paní Ing. Šperková uvádí: „Dospěla jsem sama i k závěru, že pan Strakula nemá předpoklady ani pro zastávání funkce Manažera kvality a řízení služeb a proto jsem se rozhodla ukončit s ním pracovní poměr ve zkušební době. Následně jsem byla odvolána“...

Toto tvrzení má malý, avšak podstatný zádrhel. Paní Ing. Šperkové byl zrušen dne 30. 11. 2015 pracovní poměr a ona následně, snad jako akt pomsty, (jinak si to vysvětlit neumím), zrušila o několik hodin později ona pracovní poměr panu Mgr. Strakulovi, který byl v té době na nemocenské, čímž vědomě způsobila administrativní problém, kvůli kterému se musela mimořádná rada města sejít znovu, a to hned na druhý den. Výše popsané jen potvrzuje, že naše rozhodnutí zrušit paní Ing. Šperkové pracovní poměr bylo více nežli správné.

Obsazení funkce takto složité organizace je nutně personálním oříškem, což jsme si od samotného počátku plně uvědomovali. Sám mám s obsazováním pozic ve vrcholném managementu firem své zkušenosti. Jako příklad mohu uvést obsazování funkce obchodního ředitele nebo ředitele marketingu ve firmě RAVAK, kde se nepodařilo i přes spolupráci s těmi nejlepšími personálními agenturami tato místa obsadit ke spokojenosti všech po několik let. Každý, kdo má jakoukoli zkušenost s řízením organizace, ví, že klíčovým problémem u každého nového projektu je nalezení schopného člověka, který bude schopen myšlenku realizovat. I v tomto případě budeme o nalezení správného řešení nadále usilovat.

Závěrem pevně doufám, že odvolání paní Ing. Šperkové se všech, kteří sociální a zdravotní služby využívají, dotknou v tom směru, že pružnost a sociální přistup k lidem zvítězí nad byrokracií.

Jindřich Vařeka, starosta města Příbram

 



Počet zobrazení: 4245 | Aktualizováno: 02. 12. 2015