Anketa Padák: hlasování bylo zmanipulováno

Tisková zpráva 24. 9. 2015

Město Příbram se na začátku září formou ankety obrátilo na veřejnost s otázkou, zda provozovat lyžařský areál Padák, nebo finanční prostředky raději investovat do dílčí modernizace aquaparku. Hlasovat bylo možné pouze přes internet a vedení města chtělo podle tohoto anketního nástroje získat alespoň dílčí názor veřejnosti. Anketa byla ukončena v neděli 20. 9. 2015 a z analýzy výsledků bohužel vyplynulo, že byla zneužita.

„Do ankety přišlo celkem 1223 hlasů, po analýze hlasování jsme zjistili, že bohužel celá třetina hlasů byla zmanipulována. A to tak, aby v anketě vyhrál Padák,“ uvedl k výsledkům místostarosta města Příbrami Václav Švenda a dodává, že anketa nebyla dostatečně zajištěna proti vícenásobnému hlasování z jednoho počítače. „Z jedné IP adresy například v čase od jedné hodiny po půlnoci do pěti hodin ráno přišlo 170 hlasů,“ dodává Švenda s vysvětlením, že umožnit vícenásobné hlasování vycházelo z toho, aby mohli hlasovat i uživatelé se sdílenou IP adresou. „V případě hlasování, zda Padák, či aquapark, jsme nepředpokládali, že by někdo měl zájem takto významným způsobem anketu manipulovat,“ doplňuje Švenda.

Výsledky tohoto internetového hlasování jsou tedy irelevantní a nevypovídající. „Už na začátku volebního období jsme avizovali, že nás názor veřejnosti zajímá. Jedním z nástrojů, jak tento názor získat, jsou právě ankety. I když se nám tato první nepovedla, hodláme zapracovat na technickém zabezpečení a do budoucna ankety rozhodně používat,“ přibližuje dále místostarosta Švenda.

Zároveň místostarosta dodává, že samotné rozhodnutí o tom, zda veřejné finance investovat raději do lyžařského areálu nebo do aquaparku, je na radě města: „Přesto, než padne finální rozhodnutí, rádi bychom si relevantní názor veřejnosti ještě jednou zjistili, a to jiným způsobem.“

 „Konečné rozhodnutí a odpovědnost za něj je na radě města. Ta se nakonec rozhodne na základě mnoha argumentů, včetně technické a ekonomické stránky věci,“ uvedl místostarosta Václav Švenda na závěr.

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram  

 

 

 Počet zobrazení: 2984 | Aktualizováno: 24. 09. 2015