Březen bude patřit Františku Drtikolovi

0 0 0

 

V pátek 3. března si připomeneme 140. výročí narození Františka Drtikola, prvního českého fotografa, který získal světové uznání již za svého života. Veřejnost je zvána na několik zajímavých akcí.

 

František Drtikol se narodil 3. března 1883 v Příbrami a zde také v roce 1907 otevřel svůj první ateliér. Právě tento ateliér si díky virtuální realitě můžete prohlédnout v příbramské galerii, která od roku 2000 nese jméno po Františku Drtikolovi. Součástí výstavních prostor je stálá výstava věnovaná životu a dílu slavného rodáka, jehož rozsáhlé umělecké dílo i lidský osud zůstávají stále zdrojem nových inspirací. 

V březnu se můžeme těšit na aktivity spojené s výročím narození Františka Drtikola. V den samotného výročí, tedy v pátek 3. března, bude v čase od 13 do 18 hodin ve virtuální realitě Měkká aréna v Galerii Františka Drtikola představen jeho příbramský ateliér.

„Digitální zážitkovou interaktivní prohlídku připravil architekt a VR designer Vojtěch Radakulan na základě dochovaných plánů ateliéru a několika dobových fotografií,“ uvádí Jan Freiberg, ředitel Galerie Františka Drtikola, a dodává: „V pátek 3. března budou ve virtuální realitě za symbolické vstupné 1 Kč přístupná veškerá díla, které ve virtuální realitě v galerii nabízíme.“

Symbolické vstupné v tento den zaplatí také návštěvníci stálé expozice Františka Drtikola. 

Návštěvou galerie páteční den nekončí. Ve večerních hodinách v čase od 18 do zhruba 20 hodin se čelní fasáda Zámečku-Ernestina stane „promítacím plátnem“. Bude promítán film Jiřího Holny o životě a díle Františka Drtikola. Teplé občerstvení při akci je zajištěno. 

Kromě návštěvy stálé expozice Františka Drtikola se můžete těšit také na výstavu Drtikol/Pinkava//Pinkava/Drtikol, která bude zahájena 30. března.

„Jde o první z cyklu srovnávacích výstav, které mají za cíl uvádět dílo světově proslulého rodáka z Příbrami do kontextu se současným uměním, také s jeho dobovými vrstevníky a zároveň otevírat nová témata spojená s jeho prací. Výstava bude akcentovat témata erotiky – ženských (Drtikol) a mužských (Pinkava) aktů i odkazy obou autorů ke křesťanské (Drtikol, Pinkava) i východní (Drtikol) mystice. Originály děl Františka Drtikola budou zapůjčeny především ze soukromých sbírek,“ doplnil informace Jan Freiberg. 

U příležitosti životního jubilea tohoto příbramského rodáka uděláme radost také sběratelům otisků razítek. Pamětní razítko věnované jubileu Františka Drtikola je k dispozici v Informačním centru města v Pražské ulici. Více informací o světově uznávaném fotografovi najdete na webových stránkách Poznej Příbram.  

 

Příbramský ateliér František Drtikol provozoval ve dvoře domu č. 144 na dnešním Václavském náměstí pod Svatou Horou v letech 1907-1910 po návratu z vojenské služby. Stavbu ateliéru financoval Drtikolův otec s vidinou synova komerčního úspěchu. Ateliér však neprosperoval. František Drtikol měl umělecké ambice: fotografoval v té době příbramské horníky, impresionisticky laděné krajiny a jedny z prvních aktů v českých zemích a intenzivně se vzdělával. V roce 1910 ateliér přenechal příbramskému fotografu Václavu Petříkovi a přesídlil do Prahy. V ateliéru působil ještě v roce 1948 Petříkův syn, později byl přebudován na zázemí pro místní bufet provozovaný národním podnikem Restaurace a jídelny (RaJ).

 
 

Eva Švehlová, DiS. 
tisková mluvčí 
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946 

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

 FD virtuální ateliér 

František Drtikol  

Knihy o FDPočet zobrazení: 590 | Aktualizováno: 28. 02. 2023