I senioři mohou být fit!

FIT SENIOR Příbram, o. s., je sdružení působící v Příbrami od roku 2012. Důvodem vzniku byla chybějící nabídka pohybových aktivit pro seniory, které by byly uzpůsobeny jejich věku, časově a finančně dostupné. „Hlavním cílem sdružení je motivovat seniory ke zdravému životnímu stylu a nabídnout vhodné aktivity, které budou preventivně působit proti stárnutí a udrží seniory aktivní a soběstačné,“ říká koordinároka a cvičitelka FIT SENIOR Příbram Kristina Hovorková.

„Člověk se po odchodu do důchodu často dostane do sociální izolace, ztratí předchozí vazby a právě při aktivitách našeho sdružení si může vybudovat nový okruh známých a přátel,“ vysvětluje dále Kristina Hovorková a dodává, že aktivity, které sdružení pořádá, jsou na pravidelné bázi, kdy senioři využívají 1x týdně cvičení a 1x týdně pochod s hůlkami, tzv. nordic walking. „Pravidelnost je při cvičení velmi důležitá,“ zdůrazňuje Kristina Hovorková.

FIT SENIOR na své aktivity čerpá dotace od města Příbram a dalších partnerů, kteří projekt podporují, a samotní senioři platí pouze 300,- Kč ročně. Cílem je nabídnout cvičení co nejširšímu okruhu seniorů. V této chvíli navštěvuje cvičení 120 příbramských seniorů.

„Po odchodu do důchodu se před našimi seniory otevírá spousta volného času, který není jednoduché smysluplně zaplnit. A právě cvičení je jednou z vhodných aktivit. Velkým přínosem je také socializační prvek, kdy se senioři potkávají s vrstevníky se stejným zájmem,“ uvedla k cvičení příbramská místostarostka Alena Ženíšková, která seniory navštívila přímo při jejich lekci v tělocvičně.

„Cvičení je kombinací prvků ze zdravotně-tělesné výchovy, jógy, pilates, dechových a relaxačních cviků,“ uvedla dále cvičitelka Kristina Hovorková s tím, že se zařazují cviky na rovnováhu i motoriku. Pohyb pomáhá seniorům proti bolesti, udržuje kloubní pohyblivost a správné cviky harmonicky rozvíjejí kosterní svalstvo a tím pádem dobré držení těla.

Senioři navštěvující hodiny jsou pozitivní, aktivní a odhodlaní pro své zdraví něco udělat. Cvičení je baví víc než sezení v lékařských čekárnách. Nikdy není pozdě začít se hýbat a pro každého lze najít vhodnou pohybovou aktivitu, která respektuje zdravotní omezení.

O tom, že je cvičení seniorům přínosné, svědčí i tyto řádky: „Nikdy jsem na žádné cvičení ani do fitka nechodila. V důchodovém věku se mi ale začaly ozývat různé bolesti kloubů, páteře, problémy s dýcháním a podobně. Řekla jsem si: "holka, musíš se sebou něco dělat."  Přihlásila jsem se do cvičení a po několika lekcích vyjdu schody, lépe se mi dýchá, protáhnu si celé tělo. Nejenom fyzicky, ale i psychicky se cítím mnohem lépe,“ uvedla dvaašedesátiletá cvičenka Miluška.

Více informací o sdružení naleznete zde: https://www.facebook.com/fitseniorpribram

 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí

Pavlina.Svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram  

 

 

 Počet zobrazení: 4613 | Aktualizováno: 18. 03. 2015