I v Příbrami máme Babičku čtenářku

 

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje v roce 2017 již osmý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti: „Březen - měsíc čtenářů“. Do této akce se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka! Příbram samozřejmě nemůže chybět. V letošním roce se také hledá nejlepší čtenářská babička. Jednu máme i v Příbrami!

BABIČKA je fenomén české literatury a v roce 2017 budou české knihovny oceňovat právě své nejlepší čtenářské babičky. Podle Boženy Němcové je BABIČKA moudrá, laskavá, starostlivá žena, která nám nejen pomáhá vychovávat děti, ale stává se i rádkyní širokém okolí. Z krajských finalistek bude vybrána celostátní vítězka, které bude předáno ocenění dne 4. dubna 2017 v rámci vyhlášení cen Magnesia Litera v Národním divadle v Praze.

 

V Příbrami byla nominována paní Zdeňka Hráčková

A jaká je ta naše příbramská, babička? Paní Zdeňka Hráčková je „paní učitelka ve výslužbě“, která vždy s radostí četla nejen svým dětem a vnukům – už jsou to dnes velcí chlapci, ale chodí už pět let do knihovny číst dětem jen tak. Protože to těší malé posluchače i ji. „Je moc dobře, když dospělí lidé dětem čtou. Naše Babička čtenářka Zdeňka Hráčková toto čtení pozvedla na ještě vyšší úroveň, protože ke čtení již mnoho let přivádí i další děti, nejen ty ze své rodiny,“ uvádí místostarosta města Příbram Václav Švenda, který se březnového čtení v Knihovně Jana Drdy v pobočce ve Školní ulici spolu se zastupující ředitelkou KJD Zdeňkou Šmídovou také zúčastnil. „V dnešní uspěchané době právě čtení u dětí rozvíjí jejich myšlení a představivost, slovní zásobu, učí je soustředění a hlavně posiluje vazbu mezi čtenářem a posluchačem,“ hodnotí dále místostarosta důležitost toho, když rodiče svým dětem čtou.

 

Kdo umí číst, tak čte, kdo neumí, tak poslouchá

Historicky první společné podvečerní čtení rodičů, prarodičů a dětí se v pobočce Knihovny Jana Drdy ve Školní ulici odehrálo 5. 10. 2012 a četla se kniha O modrém kocourkovi.

Pokud by Vás zajímalo, co to „Společné čtení“ je, tak se jedná o pravidelné setkávání nad knížkou a všelijakým hraním, čajem, kávou a sušenkami. Koná se každý (možný) první čtvrtek v měsíci od 17:00 do 18:30 hodin. Je to nejen příležitost pro děti, ale také pro rodiče a prarodiče, tetičky i strýčky. Dohromady totiž mají vzájemný zážitek z toho, že se navzájem vidí v jiném prostředí, než doma, nebo ve škole. „Dospělí si umí dětské aktivity neobyčejně užívat. Kdy jste například naposledy nakreslili lišku?“ nadhazuje otázku knihovnice Katka Nolčová s vysvětlením, že děti se při těchto setkáváních přestávají stydět, a čtení se tak pro ně stává úplně normální aktivitou, na kterou se těší.

 „Kdo umí číst, tak čte, kdo neumí, tak poslouchá,“ vysvětluje dále knihovnice Katka a dodává, že vždy je připravena i nějaká další aktivita – nejčastěji jsou to výtvarné dílny, ale také třeba všelijaké legrační testy. „Vždy se snažíme, aby knížka, kterou čteme, a to, co k tomu děláme, mělo souvislost,“ doplňuje.

Na závěr přidáváme výzvu dětem i jejich rodičům: pokud máte chuť, zajděte do knihovny! Jste srdečně zváni.

Informace zde: http://www.kjd.pb.cz 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí  
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

 

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

  

Společné čtení v Knihovně Jana Drdy, pobočce Školní ulice.

 

 

Březnového čtení se zúčastnil i místostarosta města Příbram Václav Švenda, vedle něj sedí Babička čtenářka Zdeňka Hráčková.

 

 

 

Babička čtenářka Zdeňka Hráčková „v akci“.

 

 

Jako správná babička přebírá od zastupující ředitelky Knihovny Jana Drdy Zdeňky Šmídové bábovku.

 

 

Knihovnice Petra Dařílková předává Babičce čtenářce drobný dárek.Počet zobrazení: 2444 | Aktualizováno: 15. 03. 2017