Město Příbram uspělo se žádostí o dotaci na domácí kompostéry

 

828 domácích kompostérů. Právě tento počet plastových nádob na kompostování trávy a listů bude v průběhu letních měsíců distribuován do příbramských domácností. Ty si o kompostéry požádaly vloni při dotazníkovém šetření v rámci výzvy Operačního programu Životní prostředí. Obyvatelé města dostanou kompostéry zdarma, v rámci udržitelnosti projektu budou nádoby v prvních pěti letech v majetku města Příbram, po uplynutí této doby pak přejdou do vlastnictví jednotlivých uživatelů.

„Nabídka možnosti získat kompostér obyvatele našeho města zaujala. Nejen proto, že jej získají zadarmo, ale i proto, že bio odpad nemusí nikam odvážet, ale zpracují ho na své zahradě,“ vysvětluje příbramský místostarosta Václav Švenda s doplněním, že ve výsledku by si tím měl ulehčit i příbramský sběrný dvůr s kompostárnou, resp. město nebude muset platit tolik za svoz bioodpadu z veřejných nádob.

Nemluvě o tom, že mnohdy bioodpad končil i v komunálním odpadu,“ podotknul Švenda s tím, že systém dotovaných domácích kompostérů se osvědčil i v jiných městech, kde v některých menších došlo i k 15% snížení množství komunálního odpadu.

Město Příbram nyní v rámci výběrového řízení hledá dodavatele kompostérů, který by měl být znám v měsíci květnu. Dodací lhůta činí 10 týdnů, první kompostéry by tak příbramští měli obdržet v průběhu července a srpna.

„Všichni víme, že by bylo ideální dát kompostéry na zahrádky právě teď, ale jsme limitováni termíny a podmínkami poskytovatele dotace, které bohužel nemůžeme ovlivnit,“ dodal Švenda s tím, že alespoň část letošní zahrádkářské sezony by se měla stihnout.

Projekt „Předcházení vzniku bioodpadů ve městě Příbram“ je realizován v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celkový rozpočet projektu je 3.027.541 Kč, celková výše poskytnuté dotace je 2.573.409,85 Kč, která činí 85 % všech způsobilých výdajů projektu.

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribramPočet zobrazení: 1976 | Aktualizováno: 24. 04. 2018