Nízkopráh byl dnes otevřen

 

Příbramské Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna začaly fungovat v novém

Město Příbram dnes otevřelo nové zařízení, které bude sloužit lidem bez domova. Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna, které doposud provozovalo Centrum sociálních a zdravotních služeb v nevyhovujících prostorách v ulici Na Příkopech, začaly fungovat v novém objektu na Rynečku, ulici Čs. armády. Služeb bude moci denně využít až 30 klientů. Lidem bez přístřeší a v tíživé životní situaci zde budou poskytovány sociální služby, ale také podpora při získávání pracovních návyků a pomoc při hledání bydlení.

Nový objekt byl vystavěn z jednotlivých modulů, respektive obytných kontejnerů. „Součástí zařízení je pobytová místnost denního centra a také noclehárna s kapacitou 24 lůžek. Ti, kteří nebudou mít peníze na zaplacení noclehu, mohou přenocovat na takzvaných teplých židlích,“ vysvětlila místostarostka města Příbram Alena Ženíšková s tím, že těchto míst je celkem pět. Samotné místnosti pro přespání jsou vybaveny jen nejnutnějším zařízením – palandami, přistýlkami a nouzovým osvětlením.

Nové zařízení o ploše přibližně 300 m2 sestává z několika místností. Střed tvoří hlavní pobytová místnost se stoly a několika desítkami míst. Odtud vedou dveře do ošetřovny, kuchyňky, zázemí pro zaměstnance, kanceláře pracovníků centra nebo hygienického zařízení. Tato část objektu bude využívána pro denní centrum. V druhém křídle budovy se nacházejí tři místnosti pro přespání s celkem 24 lůžky, které slouží jako noclehárna, a to především v zimě, kde teploty dosahují pod bod mrazu. Jedna místnost je pro ženy, dvě pro muže.

Výstavba začala v polovině loňského prosince, kolaudace proběhla koncem května 2017. Náklady na výstavbu představují 7,6 milionu korun bez DPH, většinu by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. "Projekt prošel formálním hodnocením. Rozhodnutí o poskytnutí dotace zatím nepadlo, ale s velmi vysokou pravděpodobností dotaci město Příbram obdrží," uvedla dále Ženíšková.

Nízkoprahové denní centrum i noclehárna jsou hojně využívány. Především v zimních měsících kapacita v původních provizorních prostorách v ulici Na Příkopech neodpovídala poptávce. Bývalý objekt byl také v dezolátním stavu a klienti sociálních služeb i zaměstnanci museli trávit čas v naprosto nevyhovujících prostorách.

Služby nejsou poskytovány zdarma. Například poplatek za poskytnutí přenocování za noc a lůžko je 40 korun, za vyprání prádla 20 korun, polévka stojí 10 korun, osobní hygiena 10 korun.

  

Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna jsou ambulantní sociální služby, které nabízejí lidem bez přístřeší v Příbrami bezpečné zázemí k zajištění základních životních potřeb, jako je přenocování, osobní hygiena, poskytnutí stravy, teplo a odpočinek. Zároveň zde lidé bez přístřeší naleznou odbornou individuální pomoc a podporu směřující k aktivnímu řešení jejich nelehké životní situace a k sociálnímu začleňování.

Služby jsou poskytovány v rámci příspěvkové organizace města Příbrami – Centrum sociálních a zdravotních služeb.

Provozní doba:
Nízkoprahové denní centrum: denně od 9:00 do 17:00 hodin
Noclehárna: denně od 20:00 do 7:00 hodin s možností vstupu od 20:00 do 22:00 hodin

Více zde: http://centrumpribram.cz/index.php/pages/nizkoprahove-denni-centrum 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí 
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

 

Oficiální FB stránky města Příbrami

 

Nový objekt byl vystavěn z jednotlivých modulů, respektive obytných kontejnerů.

 

Slavnostní otevření zařízení zahájila místostarostka města Příbram Alena Ženíšková za účasti pracovníků příslušných odborů městského úřadu, vedení a pracovníků CSZS, Městské policie, Policie ČR, Vězeňské služby a dalších významných hostů.

 

Uprostřed fotografie: Lenka Nešverová, vedoucí Nízkoprahového denního centra a Noclehárny.

 

Ošetřovna

 

Ti, kteří nebudou mít peníze na zaplacení noclehu, mohou přenocovat na takzvaných teplých židlích. Celkem je jich v zařízení pět, jsou hned u vchodu.

 

 

Noclehárna - jedna místnost je pro ženy, dvě pro muže.

 Počet zobrazení: 3121 | Aktualizováno: 19. 06. 2017