Nová kniha o Příbrami

0 0 0

V příbramském Ernestinu byla slavnostně představena kniha o Příbrami

Ve čtvrtek 9. března byla v příbramském Zámečku - Ernestinu za účasti autorského kolektivu, významných hostů a dvou stovek návštěvníků akce slavnostně představena dlouho očekávaná kniha o Příbrami. Více jak sedmisetstránkové dílo vyšlo v Nakladatelství Lidové noviny za finančního přispění města Příbrami u příležitosti loňského 800. výročí první písemné zmínky o něm.

Knihu představila vedoucí autorského kolektivu Věra Smolová, ředitelka příbramského archivu, která hned v úvodu vyzdvihla úsilí všech, kteří na projektu spolupracovali. „Pro vydání monografie bylo zapotřebí vše prozkoumat detailně, a proto museli své síly spojit odborníci z mnoha oborů, kteří na přípravě této rozsáhlé knihy pracovali několik let,“ uvedla Věra Smolová. Dále následovala slova některých ze spoluautorů, kteří se na akci dostavili. Například ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla, historika Václava Trantiny, historičky Lenky Blažkové, profesorky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Hany Pátkové a dalších.

Atmosféra na Zámečku byla skvělá, ještě před zahájením byly všechny na místě dostupné výtisky knihy zcela vyprodány. „Tato akce se zcela jistě pro milovníky historie stala událostí letošní sezóny. Dnešní návštěvnost dokazuje, jaký význam tato kniha pro Příbram má,“ poděkoval za město Příbram místostarosta Václav Švenda, který zároveň zdůraznil, že příbramští občané si knihu věnovanou jejich historii jistě zaslouží.

Publikace je doplněna komentovaným přehledem literatury a pramenů, bibliografií, rejstříky a barevnou přílohou, černobílými kresbami a fotografiemi. Podstatná část vyobrazení pochází ze Státního okresního archivu Příbram, kde byly vybrány pokud možno obrázky dosud nepublikované, ze sbírek Hornického muzea a dalších institucí. Vzácné fotografie poskytly i soukromé osoby. Několik kreseb je dílem Jana Čáky, který byl na slavnostním představení knihy rovněž přítomen, a zcela nové rekonstrukční kresby připravil pro tuto knihu Michal Profant.

„Pro přebal knihy bylo třeba vybrat nějaký text, který by Příbram s Březovými Horami charakterizoval. Nakonec byla zvolena slova jezuitského historika Bohuslava Balbína,“ uvedla již dříve za autorský kolektiv Věra Smolová:

„To místo je jistě nádherné na pohled: tu nejvyšší hory Brdy, tam Třebušná (dnes Třemošná) a Baštiny jsou korunovány lesem, ba i jeleny bloudícími krajem. V údolích se pase dobytek, jinde jsou doly a dílny, ve kterých se vykopaná ruda třídí, čistí, roztlouká a taví. Potůčky jsou ozdobeny zlatavými křemeny. A nedávno se k tomu přidala opravdová vznešenost Svaté Hory, která se hned nad Příbramí pozvedá od základu a kde se staví ty nejpůvabnější kaple.“

Podle Věry Smolové jsou v těchto třech souvětích zahrnuty jak výjimečně krásná příroda a zemědělství, tak celý proces těžby a zpracování rud a řemesla, kultura a vzdělanost. Více se dočtete v nové publikaci.

Běžná cena knihy je 599 Kč, zakoupit ji lze například v knihkupectví v Pražské ulici v Příbrami, nebo na e-shopu Nakladatelství Lidové noviny.

 

Příbram

Věra Smolová a kolektiv (Jana Barešová, Lenka Blažková, David Fischer, Rudolf Hlaváček, Rastislav Korený, Karel Nováček, Hana Pátková, Ondřej Sedláček, Věra Smolová, František Stehlík, Pavel Škácha, Václav Trantina, Josef Velfl)
Počet stran: 704
Vazba: vázaná s přebalem
Ilustrace: barevné fotografie
Formát: 170 x 235
ISBN: 978-80-7422-489-8
Datum vydání: 8. března 2017 

Pavlína Svobodová, tisková mluvčí 
pavlina.svobodova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Počet zobrazení: 3857 | Aktualizováno: 15. 03. 2017