Příbramská svatohorská šalmaj

0 0 0

 

 

Druhá sobota v měsíci září již řadu let patří Příbramské svatohorské šalmaji. V letošním roce se při této akci sejdeme 9. září již pošestnácté.

 

Víte, co je „šalmaj“? Šalmaj je dřevěný dechový nástroj, ovšem když řekneme Příbramská svatohorská šalmaj, vybaví se nám celodenní akce, při které si užíváme historii, divadlo, dobovou hudbu, tanec, řemesla, zkrátka den plný aktivit pro celou rodinu.

 

Šestnáctý ročník Příbramské svatohorské šalmaje připadá na sobotu 9. září. V tento den vyjde tradiční dobový průvod v 9.30 z náměstí T. G. Masaryka směrem ke Svaté Hoře. Na svatohorském nádvoří bude v 10.15 zahájena celodenní akce, která bude ukončena v nočních hodinách tradičním vystoupením skupiny Ginevra. 

V průběhu dne se díky výběru programu budeme moci vrátit o několik století zpět, chybět nebudou šermíři, dobová hudba, tanec, divadlo, připraveno je středověké tržiště, kuchyně, středověký tábor s dobovými hrami, řemeslné dílničky nebo například škola renesančního tance.

„Program i zázemí v podobě tržiště s desítkami stánků a možností občerstvení návštěvníkům zaručí komfort. Vzhledem k tomu, že ani v letošním roce se neplatí vstupné, je to ideální akce pro rodiny s dětmi, kdy můžete na Svaté Hoře pobýt celý den, nebo se opakovaně vrátit. Po celý den bude navíc MHD Příbram jezdit zdarma, není tedy třeba řešit osobní dopravu a parkování,“ říká za pořadatele Vlastimil Ševr z Městského kulturního centra a dodává: „Ještě bych rád zmínil, že v tento den na Toufarově louce opět vyroste středověká vesnice a nezapomněli jsme ani na dětmi oblíbenou ponožkovou bitvu.“ 

Součástí sobotního programu je také Běh hasičů do svatohorských schodů, kterým hasiči z Čech i zahraničí vzpomenou na práci svých předchůdců při velkém požáru Svaté Hory z roku 1978. První dvojice se na start závodu postaví v 11.00. 

 

Závěrem malé shrnutí

  • 9. září 2023 Příbramská svatohorská šalmaj
  • celodenní program bez vstupného
  • MHD Příbram po celý zdarma – MHD linka č. 6 bude s ohledem na vysokou koncentraci lidí na Svaté Hoře končit na zastávce „Příbram, Svatá Hora“ v Balbínově ulici
  • program akce najedete na salmaj.pribram.eu

 
 

Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946 

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram 

 

šalmaj 2023     Běh hasičů 2023

 Počet zobrazení: 824 | Aktualizováno: 01. 09. 2023