Budova radnice se dočká opravy

 

Příbram, stejně jako řada dalších měst, má svoji radnici v krásné historické budově, o jejíž výstavbu se velkou měrou zasloužil Karel Hail. V následujících týdnech bude budova radnice obestavěna lešením a dojde k její tolik potřebné opravě.

Od pondělí 12. srpna můžete v okolí budovy příbramské radnice pozorovat čilý pracovní ruch. Právě v tento den byly zahájeny práce na opravě fasády a oken budovy. V nejbližších dnech bude postaveno lešení, čímž dojde k dočasnému uzavření chodníku v ulici Hailova. Chodník v ulici Tyršova bude i v době probíhající opravy průchozí. Oprava se zásadním způsobem nedotkne chodu úřadu a veřejnosti bude radnice po celou dobu přístupna v běžném režimu.

V první etapě dojde k opravě oken, rámů a parapetů a poté budou následovat práce na samotné fasádě. Vše by mělo být dokončeno do 31. října letošního roku za částku téměř 3 200 000 korun.

„Oprava fasády budovy radnice je velmi potřebná. Jednak jde o budovu, která by našemu městu měla dělat čest, ale především je ve stavu, kdy opadávající omítka ohrožuje procházející občany,“ uvedl k důvodu opravy starosta města Jan Konvalinka.

 

 

Trochu z historie – reprezentativní objekt spořitelny a radnice vyrostl v letech 1890 - 1893.

Zodpovědného úkolu zpracování projektové dokumentace se tehdy ujal významný pražský architekt Vojtěch Ignác Ullmann, což dokládá i pamětní deska ve vestibulu objektu.

Městská spořitelna řízená Josefem Štekrem a starosta Karel Hail stojící v čele města Příbrami chtěli vytvořit na hlavním náměstí důstojný protipól honosné empírové budově báňského ředitelství, situované v těsném sousedství plánované spořitelny a radnice. Ullmann s Münzbergerem se snažili dokázat, že novorenesanční sloh je obzvlášť vhodný pro stavby představující dominantní objekty významných ulic a náměstí. 

Prioritou jejich záměru byl ušlechtilý vzhled domu s bohatě členěnou fasádou i účelné využití vnitřních prostor. A právě tyto atributy splňuje dvoupatrový objekt radnice a spořitelny vybudovaný nákladem 65 295 zlatých 25 krejcarů firmou předního příbramského stavitele Antonína Bastla.

Nároží radnice ozdobil v roce 1932 akademický sochař Václav Šára pískovcovým znakem města Příbramě, rámovaným postavami havířů. Umělecký výtvor vznikl nákladem Příbramských průmyslových závodů. Autorem výtvarného návrhu byl akademický malíř Karel Hojden.

Závěrem ještě trochu čísel. Současný starosta Jan Konvalinka je od postavení této budovy v pořadí třicátým mužem ve vedení města.
 

Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí 
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram  

 

 

 

 

 

 Počet zobrazení: 1029 | Aktualizováno: 13. 08. 2019