SeZaM bistro na Nováku zavádí vratné kelímky

 

Sportovní zařízení města Příbram se domluvila s městem Příbram na zapůjčení vratných kelímků do SeZaM bistra na Nováku. Vratné kelímky tam budou používány v každodenním provozu, pro ostatní plastový odpad najdete nově u bistra i v celém areálu koše na plast.

 

Jak již Sportovní zařízení města Příbram dříve informovala, chtějí být ekologičtější. Prvními většími kroky, které pro to dělají, jsou zálohované kelímky a koše na třídění plastu v areálu Nového rybníka. Zálohované plastové kelímky jsou již v Příbrami poměrně běžné na větších jednorázových akcích a koncertech. Jejich používání v pravidelném každodenním provozu už tak obvyklé není. „Kelímky budeme mít na tuto sezónu zapůjčené, příští léto, pokud se systém osvědčí, bychom chtěli vlastní, s vlastním designem,“ říká ředitel Sportovních zařízení města Příbram Jan Slaba.

Vratné kelímky o objemu 0,5 l budou v SeZaM bistru Nový rybník používány od pondělí 8. července, a to na všechny čepované nápoje o objemu 0,3 a 0,5 l. Každý kelímek bude zálohován částkou 50 Kč, zákazník platí pouze poprvé. Poté kelímky jen vyměňuje a pokud si ho nebude chtít nechat, ale bude ho chtít vrátit, dostane 50 Kč nazpět. „V současné době jednáme i o vratných kelímcích na teplé nápoje, tedy kávu a čaj. Systém zálohování a vracení by byl stejný, jako u kelímků na studené nápoje,“ doplňuje Slaba.

K zavedení vratných kelímků do každodenního provozu je potřeba splňovat některá specifická kritéria a podmínky, jako jsou například: způsob mytí (vlastní x externí), vysychání, skladování atd. „Čekali jsme na stanovisko Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, zda nám námi navržený koncept schválí,“ říká Slaba.

 

U bistra i v celém areálu Nového rybníka byly nově instalovány koše na plast, které jsou řádně označené. Technické služby dodaly do areálu kontejner na plast, kam vytříděný plast poputuje. „S tříděním to není tak jednoduché, jak si lidé často myslí. Například, aby se dal třídit papír, nesmí být mastný či znečištěný a takový papír se u bistra najde jen stěží. Proto jsme prozatím najeli pouze na třídění plastů, i tady jsou ale pravidla podobně přísná,“ doplňuje Slaba. Do žlutých košů a kontejnerů patří pouze vyprázdněné kelímky a PET lahve, čisté sáčky a igelitové tašky, plastové jednorázové nádobí, které musí být pečlivě zbaveno zbytků jídla a mastnoty.

Sportovní zařízení města Příbram spolupracují ve věcech třídění odpadu se společností EKOKOM. V rámci této spolupráce jsou v jednání i osvětové akce pro děti i dospělé přímo v areálu Nový rybník.

 

Bc. Miroslava Poláková
Tisková mluvčí
Sportovní zařízení města Příbram, Legionářů 378, 261 01, Příbram VII
tel. č.: 318 621 384, mob.: 773 041 753

Oficiální webové stránky Sportovního zařízení města Příbram: www.szm.pb.cz

Oficiální FB stránky Sportovního zařízení města Příbram: https://www.facebook.com/szmpribram

 

 

 Počet zobrazení: 999 | Aktualizováno: 04. 07. 2019